Uwaga seniorzy! Ważne zmiany dotyczące legitymacji emeryta

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w aplikacji mObywatel nadchodzą znaczące zmiany dotyczące legitymacji emeryta. Zmieni się nie tylko szata graficzna, ale również wprowadzona zostanie łatwiejsza weryfikacja dokumentu

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest od początku zeszłego roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten elektroniczny dokument, w aplikacji mobilnej mObywatel, uprawnia między innymi do wielu zniżek, na przykład na przejazdy komunikacji miejskiej, do kin, muzeów czy teatrów, ulg w placówkach uzdrowiskowych, a także na rehabilitację.

Natomiast emeryci oraz renciści, którzy chcą otrzymać dokument w formie tradycyjnej karty, muszą złożyć odpowiedni niosek (na formularzu o symbolu ERL). Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL), opublikowano rozporządzenie w sprawie zmian dotyczących legitymacji emeryta-rencisty w wersji cyfrowej. Udostępniony został nowy wzór legitymacji. Poza zmienioną szatą graficzną widoczne jest usunięcie informacji o nieważności dokumentu.

Ta zmiana jednak nie wpłynie negatywnie na uznanie ważności dokumentu przez urzędy, które nadają seniorowi zniżki. Jak wyjaśniono, informacja o ważności legitymacji stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu. Zmiany mają wejść w życie już wkrótce, bo po upływie 14 dni od ogłoszenia projektu.

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska wyjaśnia, że w przypadku gdy wcześniej nie korzystaliśmy z aplikacji, to możemy ją pobrać na urządzenie mobilne ze sklepów Google Play lub App Store. Należy następnie się zalogować i wybrać opcję „dodaj dokument”, a na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Warto zaznaczyć, że wpierw również należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez dołączenie dowodu osobistego w aplikacji mObywatel, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Źródło: wp.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]