„Rewolucja dla pracodawców”. Szykują się spore zmiany dotyczące L4

Obecnie rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi wypłacania wynagrodzenia chorobowego. Już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego pracownika koszty ma ponosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Takie rewolucyjne zmiany zapowiadano jeszcze w ubiegłym roku

Fot. Kraków w Pigułce

W styczniu premier Donald Tusk potwierdził zmiany dotyczące L4. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, rząd chce aby głównymi beneficjentami nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy – mówił lider KO na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prace nad zmianami w zasadach wypłaty świadczeń chorobowych już się rozpoczęły i mogą wejść w życiu już niedługo, jednak dokładna data nie została jeszcze podana. Zmiany te oznaczają prawdziwą rewolucję dla pracodawców w Polsce.

Fundamentalne zmiany dotyczą wypłacania przez ZUS tak zwanego chorobowego pracownika, już od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim. Do tej pory, do 33 dni w roku to pracodawca płaci za pobyt na L4 osoby zatrudnionej na. Z kolei w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni.

To oznacza, że przeniesiona zostanie odpowiedzialność za wypłatę świadczeń chorobowych z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten moment nie podano jeszcze szczegółowych informacji oraz terminu, w którym zmiany mają zacząć obowiązywać, jednak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazuje przyszły rok, co oznacza, że zmian możemy spodziewać najwcześniej w 2025 roku.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]