Takiej inflacji nie było od kilku lat! GUS podał najnowsze dane

Po długim czasie inflacja w Polsce wraca do normalności. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na luty. Jak wskazano, w ubiegłym miesiącu inflacja wyniosła 2,8 procent rok do roku

Fot. Pixabay

W dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wskaźniku wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty 2024 roku. W ubiegłym miesiącu inflacja w Polsce wynosiła 2,8 procent rok do roku, natomiast w styczniu było to 3,7 procent. Jak zauważył Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM, inflacja znalazła się obecnie w tak zwanym celu inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego, czyli poziomu, który uznawany jest przez ekonomistów za zdrowy dla gospodarki.

Po dłuższym czasie Polska inflacją znalazła się w celu inflacyjnym pierwszy raz od trzech lat, ponieważ ostatnio akceptowalna inflacja miała miejsce w marcu 2021 roku. Jednak ekonomiści obawiają się, że taka sytuacja może nie potrwać długo. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, ekonomista ING BSK Adam Antoniak, na spadek inflacji miała wpływ wysoka baza odniesienia sprzed roku oraz wyhamowanie wzrostów cen żywności oraz niewielki spadek cen nośników energii.

Jednak widoczny był spory wzrost cen paliw w ujęciu miesiąc do miesiąca. Podaje również, że przewiduje się, iż inflacja w marcu  będzie już bardzo blisko celu, a więc 2,5 procent ale potem odbije, wskazując wzrost VAT na żywność do 5 procent od kwietnia. Dodaje również, że w kolejnych miesiącach inflacja może być już wyższa niż na początku roku.

Źródło: rmf24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]