Otrzymałeś maila o zwrocie podatku? Uważaj, to oszustwo!

CERT Polska ostrzega przed trwającą kampanią cyberprzestępców wykorzystujących motyw rozliczeń PIT. W ten sposób chcą nakłonić potencjalne ofiary do „zalogowania” się na podanej stronie. W rzeczywistości całość ma na celu kradzież danych

Fot. Pixabay

Rozliczenie PIT to obecnie ważna kwestia w naszym kraju, co niestety wykorzystują oszuści. Jak co roku „zwrotu podatku” jest tematem wielu fałszywych wiadomości. Za ich pomocą cyberprzestępcy nakłaniają odbiorców wiadomości do kliknięcia w podane linki, które przenoszą ich na spreparowaną stronę. Tam z kolei potencjalna ofiara nakłaniana jest do podania swoich wrażliwych danych.

CERT Polska alarmuje, że w sieci krąży nowa forma takiego ataku. Linki zawarte w mailach prowadzą do fałszywej strony rządowej i formularza, który ma pomóc otrzymać zwrot podatku na konto. W ten sposób przestępcy wyłudzają dane karty płatniczej lub dane logowania do bankowości internetowej, aby następnie korzystać z dostępu do konta oraz środków w nim ulokowanych.

Wszystkie podejrzane wiadomości dotyczące zwrotu podatku warto zgłaszać do analizy bezpieczeństwa. W przypadku e-maili można wykorzystać kontakt przez formularz na stronie CERT Polska, natomiast SMS-y przesyłać bezpośrednio na numer 8080. Jeżeli chcemy sprawdzić stan swojego rozliczenia PIT i zwrotu nadpłaty podatku, należy skorzystać z serwisu Twój e-PIT, na przykład poprzez aplikację mObywatel lub Profil Zaufany.

Źródło: dobreprogramy.pl 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]