Czym bezpiecznie malować pisanki? Niektóre barwniki mogą szkodzić!

Jedną z wielkanocnych tradycji jest oczywiście barwienie świątecznych jajek, które znajdą się w koszyczkach lub na stołach jako wyjątkowa dekoracja. Warto jednak wiedzieć, czym malować pisanki aby sobie nie zaszkodzić. Szczęśliwie jest wiele naturalnych składników, które nadadzą naszym pisankom nieco kolorów

Fot. Pixabay

W większości sklepów oraz supermarketów możemy kupić przeróżne barwniki do wielkanocnych jajek, warto jednak przyjrzeć się dokładnie ich etykietom. Jak wyjaśnia Małgorzata Chobot ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, bezpieczeństwo stosowania tego typu dodatków do żywności jest szczególnie ważna. Na wielu etykietach możemy bowiem zauważyć oznaczenia zaczynające się od litery E.

Są one dosyć enigmatyczne, gdyż pod tymi symbolami mogą kryć się zarówno substancje naturalnego pochodzenia, jak i syntetyczne środki chemiczne. Są to często E102 Tartrazyna: cytrynowożółty barwnik syntetyczny, E110 Żółcień pomarańczowa FCF: pomarańczowy barwnik syntetyczny, E122 Azorubina: czerwono-brązowy barwnik syntetyczny;, E124 Czerwień koszenilowa A: Naturalny ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus, E133 Błękit brylantowy FCF: niebieski barwnik syntetyczny.

Zostały one dopuszczone do stosowania w żywności i mają one ustalone normy dziennego spożycia. Stosuje się je w wyrobie różnych produktów spożywczych (takich jak ciastka, słodycze, płatki śniadaniowe, jogurty, lody, napoje, sosy, a także wędliny) aby nadać im bardziej apetyczny wygląd. Nie mają one jednak ani smaku ani żadnych korzyści zdrowotnych.

Warto pamiętać jednak, że u bardziej wrażliwych osób mogą wywołać niepożądane skutki, takie jak reakcje alergiczne lub nasilenie objawów astmy (np. barwniki azowe, takie jak tartrazyna, żółcień pomarańczowa i azorubina). Doktorantka wyjaśnia również, że koszenila zawiera białko pochodzące od owadów, które u osób nadwrażliwych na ten składnik może wywoływać reakcje alergiczne, a nawet stwierdzono przypadki wstrząsu anafilaktycznego. Wyjaśnia zatem, że najlepszym wyborem będą naturalne barwniki, które pozyskamy dzięki:

  • łupinom cebuli (kolor od bursztynowego do ciemnobrązowego),
  • burakom (kolor różowy),
  • naparowi hibiskusa (kolor lawendowy),
  • kurkumie (kolor żółty),
  • wywarowi z czerwonej kapusty (kolor niebieski),
  • wywarowi z czerwonej kapusty z dodatkiem kurkumy (kolor zielony).

Warto zaznaczyć, że barwy będą się różnić w zależności od koloru skorupek jaj. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków podaje, że po ugotowaniu i zabarwieniu jaj należy je przechowywać w temperaturze chłodniczej, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Małgorzata Chobot wyjaśnia również, że takie jajka w lodówce możemy przechowywać do tygodnia. Warto również przed przygotowanie sprawdzić ich świeżość poprzez zanurzenie ich w naczyniu z zimną wodą. Najświeższe jajka opadną na dno, natomiast nieświeże będą unosić się na powierzchni wody.

Źródło: tvn24.pl

Źródło: tvn24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]