GIF wycofał popularny lek! Możliwe „realne zagrożenie zdrowia lub życia pacjentów”

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny w swoim komunikacie, z obrotu zostały wycofane wszystkie partie leku Qutrio. Po jego podaniu u kilku pacjentów wystąpiło niepożądane działanie

Fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje w komunikacie o wstrzymanie obrotu wszystkich partii leku na terenie całego kraju. Decyzja ma ryor natychmiastowej wykonalności Chodzi o produkt leczniczy Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml.

Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest Questus Pharma Private Limited z siedzibą w Indiach, a podmiotem, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu wskazanego produktu leczniczego jest Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa, ul. Obywatelska 128/152, 94-104 Łódź.

Do Inspektoratu wpłynęło zgłoszenie podejrzenia wystąpienia wady jakościowej produktu leczniczego Qutiro o numerze serii GL23G-03 i dacie ważności 30.06.2025 roku. W jednym ze szpitali, u pięciu pacjentów po wlewie leku wystąpiły niepożądane efekty – dreszcze oraz ból w klatce piersiowej, a w posiewach krwi u tych pacjentów wyhodowano bakterie Klebsiella Pneumoniae ESBL. Istnieje zatem podejrzenie, że lek nie spełniania wymagań jakościowych. W ocenie Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Opolu, wyżej wymieniony produkt leczniczy może mieć „realne zagrożenie zdrowia lub życia pacjentów”.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]