Wymiana opon na letnie. Ile zapłacimy za usługę w tym roku?

Wraz z wzrostem temperatur kierowcy muszą zacząć myśleć nad wymianą opon zimowych na letnie. Najważniejszą kwestią dla większości z nas są tegoroczne ceny. Ile kosztować nas będzie taka usługa?

Fot. Pixabay

Cena wymiany opon zależy od kilku czynników, z których rozmiar kół oraz ich lokalizacja są najważniejszymi aspektami. Obecnie najpopularniejszy dla aut osobowych to obecnie 205/55 R16. Im większy rozmiar koła, tym cena wymiany będzie wyższa. Posiadacze aut ze stalowymi obręczami „siedemnastkami” mogą zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych więcej niż ich kierowcy jeżdżący na „piętnastkach”.

Największy koszt czeka jednak kierowców, których auta mają koła nie tylko o dużej średnicy, ale również z aluminiowymi felgami. Dla przykładu, za wymianę opony w „piętnastce” na feldze stalowej w Warszawie zapłacimy 33 złote, a w przypadku felgi aluminiowej będziemy musieli zapłacić 38 złotych.

Najdrożej za wymianę opon na letnie jest w Szczecinie, gdzie usługa kosztuje 43 złotych za sztukę, a najtaniej z kolei jest w Rzeszowie, gdzie zapłacimy zaledwie 11 złotych za sztukę. Warto zatem sprawdzić ceny u kilku wulkanizatorów, ponieważ może się zdarzyć, że odległość kilku kilometrów pomoże nam sporo zaoszczędzić. W tym roku koszt usługi jest większy w roku ubiegłym, a za wymianę wszystkich opon możemy zapłacić nawet o 25 zł więcej.

Niekiedy kierowcy posiadają drugi komplet kół. W takim wypadku usługa ich wymiany polega na tak zwanej przekładce. Jej koszt zależy od serwisu, jednak jest oczywiście znacznie tańszy niż standardowa wymiana opon. Nawet dodatkowo wyważając koła możemy zapłacić dwukrotnie mniej. Za samo wyważenie zapłacimy kilka lub kilkanaście złotych za jedno koło. Jednak w przypadku, gdy musimy jeszcze zmienić wentyl, to wulkanizator może pobrać dodatkową opłatę, w granicach 5-10 złotych za sztukę.

Jeżeli pojazd posiada system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), kierowca musi się liczyć z wymianą opon w warsztacie. Jest on podatny na uszkodzenia, a zakład powinien mieć możliwość jego przeprogramowania, do czego potrzebne są specjalistyczne urządzenia. Należy również pamiętać, że wymianę opon powinni wykonywać doświadczeni specjaliści.

Do samej usługi potrzebny jest również odpowiedni sprzęt. Specjalista nie tylko prawidłowo założy opony, ale również sprawdzi ich stan i przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Warto również umówić się na wymianę wcześniej, gdyż zwlekanie do ostatniej chwili może skutkować długim oczekiwaniem.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]