Ważny komunikat banku! Ostrzega przed groźnym oszustwem

W swoim komunikacie VeloBank apeluje do klientów o ostrożność, w związku z kampanią cyberprzestępców. Ci nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty oraz akcje znanych spółek. Oczywiście jest to jedynie oszustwo

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Klienci VeloBanku, chcący zalogować się do bankowości internetowej powinni uważać na oferty inwestycji w sieci. Dotyczą one najczęściej kryptowalut, jednak nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Cyberprzestępcy w tych metodach wykorzystują wizerunki popularnych spółek, takich jak Orlen, Lotos, PGE, Tesla czy CD Projekt lub znanych postaci ze świata mediów.

Zachęcają oni przy tym wizją szybkiego wzbogacenia się, co czyni to oszustwo szczególnie niebezpiecznym. Przestępcy posługują się własnymi, spreparowanymi reklamami oraz stronami internetowymi, na których znajdują się fałszywe formularze służące do wyłudzania danych. Dzwonią również do swoich potencjalnych ofiar, podając się za doradców inwestycyjnych.

Bank zaapelował o przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, co pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Przede wszystkim powinniśmy zachować czujność widząc reklamę inwestycji w sieci, w wiadomości e-mail lub przedstawioną przez telefon. Nie należy również ulegać wywieranej na nas presji czasu, gdyż to częsta psychologiczna sztuczka oszustów. Oczywiście nie powinniśmy również nigdy udostępniać swoich danych wrażliwych (danych logowania do bankowości, numerów kart płatniczych czy kodów Blik) osobom trzecim.

Nie należy również instalować żadnych aplikacji (często rzekomi konsultanci namawiają do tego) oraz nie otwierać linków otrzymywanych w wiadomościach. Warto także sprawdzać informacje o firmach w sieci. Na stronie KNF mamy możliwość sprawdzenia, czy dana instytucja faktycznie oferuje produkty inwestycyjne.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]