Ważne informacje dla wszystkich kierowców! Kiedy i jak należy wymienić prawo jazdy?

Od ponad 11 lat w Polsce nie wydawane jest bezterminowe prawo jazdy, a kierowcy muszą wymieniać dokument po upłynięciu określonego czasu. Warto wiedzieć kiedy i jak to zrobić, oraz ile taka wymiana kosztuje

Fot. Shutterstock

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce kierowcy otrzymują prawo jazdy z terminem ważności, który uwzględnia stan ich zdrowia. Dokument maksymalnie może być ważny 15 lat. Bezterminowe prawa jazdy po zmianie przepisów są wciąż ważne, jednak osoby je posiadające muszą pamiętać o ich wymianie.

Prawa jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku podlegają wymianie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku. Dokument trzeba wymienić również w sytuacji gdy został on zniszczony lub zgubiony, a także gdy właściciel zmienił dane osobowe, na przykład nazwisko. W celu wymiany prawa jazdy należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z aktualnym zdjęciem (35×45 mm), kopią obecnego prawa jazdy oraz potwierdzeniem opłaty, wynoszącej 100,50 złotych.

Można jej dokonać w kasie urzędu lub przelewem. Należy również dołączyć oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk i złożyć Oświadczenie w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami. Orzeczenie lekarskie jest wymagane jedynie od kierowców, którzy wcześniej posiadali prawo jazdy z terminem ważności. Na nowy dokument będziemy czekać do dziewięciu dni roboczych od złożenia wniosku. Komplet dokumentów można złożyć osobiście w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie powiatu. Jest możliwość również przesłania wniosku pocztą.

Źródło: eska.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]