Ministerstwo Edukacji zapowiada zmiany w szkołach! Będzie nowy przedmiot

Jak ogłosiło Ministerstwo Edukacji, od przyszłego roku szkolnego uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych będą mieć w swoim planie lekcji nowe zajęcia. Edukacja obywatelska ma być przedmiotem „jak najbardziej praktycznym”

Fot. Pixabay

Jak poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka, MEN od 1 września przyszłego roku planuje wprowadzić nowy przedmiot. Edukacja obywatelska zostanie wprowadzona do planu lekcji uczniów drugich klasach szkół ponadpodstawowych. Dodała, że druga klasa jest właściwym okresem nauki takiego przedmiotu. Stwierdziła podczas konferencji prasowej, że jest to moment, gdy młodzież ma już pewną wiedzę, narzędzia oraz zainteresowania otoczeniem społeczno-politycznym.

„Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach” – wyjaśniła.

Minister dodała również, że umiejętności konfrontowania się z odmiennymi poglądami i prowadzenie dyskusji są potrzebne, a szkoła jest miejscem gdzie młodzi ludzie mają możliwość nauczenia się postaw pro obywatelskich. Wraz z wiceminister Katarzyną Lubnauer planują również powołanie zespołu złożonego z praktyków – nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawienie programu. Ma on na celu pomoc młodzieży w zrozumieniu zasad funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym.

Ważnym elementem edukacji obywatelskiej ma być historia najnowsza, na której poznanie w szkołach do tej pory brakowało czasu. Natomiast wiceminister MEN wyjaśniła, że żaden następny rocznik nie będzie mieć już HiT-u (dotychczasowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość). Projekt usuwający ten przedmiot z nauczania trafił do konsultacji w środę.

Źródło: Interia
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]