Matura zbliża się wielkimi krokami! Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała rekomendacje

Tuż po majówce, w dniach 7-9 maja odbędą się egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Natomiast w kolejnych dniach maturzyści przystąpią do egzaminów z wybranych przedmiotów oraz ustnych. CKE wydała ostatnie uwagi dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych

Fot. Shutterstock

Tegoroczne egzaminy maturalne w terminie podstawowym będą miały miejsce pomiędzy 7 a 25 maja. Po sprawdzeniu matur próbnych, które odbyły się kilka miesięcy temu, Centralna Komisja Edukacyjna wydała pomocne dla maturzystów rekomendacje. Te wyjaśniają uczniom, na co powinni zwrócić uwagę podczas egzaminów z języka polskiego, angielskiego oraz matematyki.

Jeżeli chodzi o język polski, to egzaminatorzy zwracają uwagę na dokładne czytanie poleceń w części testowej. Ponadto należy odpowiadać własnymi słowami i nie cytować zawartego w arkuszu tekstu. Pisząc wypracowanie maturzyści muszą odwołać się do konkretnych sytuacji z lektur, które potwierdzą argumentację. Warto również unikać ogólników oraz streszczeń, a także odpowiednio zaplanować sobie czas na rozwiązywanie poszczególnych części egzaminu.

Również podczas matury z matematyki należy uważnie czytać treści zadań i stosować się do zawartych poleceń. W zadaniach, których celem jest wykazanie prawdziwości danej własności, należy przeprowadzić rozumowanie ogólne. Błędne będzie podstawianie konkretnych liczb i wysnuwanie wniosków na tej podstawie. Należy pamiętać również o czytelnym zapisaniu rozwiązań w zadaniach otwartych oraz o poprawnym przenoszeniu odpowiedzi na kartę w zadaniach zamkniętych. Przypomniano również, że można korzystać podczas egzaminu z karty wzorów.

Tak samo dokładnie czytać polecania należy podczas egzaminu w języka angielskiego, a zawarte w arkuszu teksty należy czytać do końca. Warto upewnić się także, czy wpisane rozwiązania na pewno pasują w danym miejscu. Należy również zwrócić uwagę na poprawność gramatyczną oraz stosowanie odpowiednich czasów.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]