Nie tylko ciepłe mleko! Te napoje zagwarantują zaśniecie oraz zdrowy sen

Prawidłowa higiena snu jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W obecnych czasach niestety łatwo o rozregulowanie rytmu dobowego i wielu z nas cierpi na bezsenność, ma problemy z zasypianiem, a wieczorami zamiast ukojenia i relaksu czuje pobudzenie i stres. W tych wypadkach w pierwszej kolejności warto spróbować naturalnych metod na dobry, odprężający sen

Fot. Pixabay

Sen to kluczowy element zdrowego trybu życia. Pozwala on zregenerować organizm oraz umysł i przygotować go na wyzwania dnia następnego. Warto dbać również o jego jakość, niestety często odpowiednia dieta i zdrowe nawyki mogą nie wystarczać. Obecnie jesteśmy narażeni na życie w pośpiechu, stres oraz na działanie sztucznego światła, zwłaszcza niebieskiego, generowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.

Z pomocą przyjdą nam napoje, które pomogą nam się odprężyć i przygotować do zdrowego oraz głębokiego snu. W pierwszej kolejności może wystarczyć zwykła szklaka wody, bowiem odwodniony organizm może mieć problem z zaśnięciem. Woda pomoże nam w regulacji temperatury naszego organizmu, która jest kluczowa w procesie zasypiania. Dzięki temu unikniemy również dyskomfortu związanego z suchością w gardle.

Dobrym wyborem będą również napary z ziół, takich jak melisa, rumianek, waleriana lub szyszki chmielu. W sklepach oraz aptekach znajdziemy również gotowe mieszanki tych ziół. Zapewnią nam one relaks i ukojenie przed snem. Warto jednak pamiętać, by nie zalewać ich wrzątkiem, gdyż może to pozbawić naparu wartości odżywczych. Zaleca się zalewanie ziół wodą o temperaturze około 80-90 stopni Celsjusza.

Picie ciepłego mleka jest również popularną metodą na szybkie zaśnięcie. Możemy dodać do niego również takie przyprawy jak cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, imbir, pieprz lub lawendę z łyżeczką masła klarowanego lub miodu. Taki tłusty i aromatyczny napój rozgrzeje nasz organizm i zapewni głęboki sen.

Zaskakującym może być fakt, że dobry na zasypianie jest również sok z wiśni. Owoce te zawierają bowiem spore ilości melatoniny, która jest odpowiedzialna w organizmach ssaków za regulację rytmu dobowego. Aby uniknąć niepotrzebnych dodatków jak cukier czy aromaty, może wycisnąć go ze świeżych lub mrożonych owoców.

Przed snem zaleca się unikać kofeiny, która zawarta jest nie tylko w kawie, ale także w czarnej herbacie i wielu napojach gazowanych. Te ostatnie również zawierają mnóstwo cukru, który dodatkowo nas pobudzi. Przyjmowanie ich nawet sześć godzin przed pójściem spać może radykalnie pogorszyć jakość snu oraz zasypianie. Na jakość snu również źle wpływa alkohol. Pozornie ułatwia on zaśnięcie jednak znacznie skraca fazę REM i powoduje zaburzenia cyklu snu, a nawet wielokrotne wybudzanie się. W efekcie zamiast wypoczęci, obudzimy się dodatkowo zmęczeni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]