Zbliża się drastyczna zmiana pogody! Zapowiedziano liczne alerty

Po słonecznym i ciepłym początku wiosny, zima ma powrócić z prawdziwym tąpnięciem. Nadchodzą poranne i wieczorne przymrozki, jednak najgorsza aura przewidywana jest na weekend. W całej Polsce wydanych ma zostać mnóstwo alertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Fot. Pixabay

Kwiecień, według starego powiedzenia, często przeplata pogodę, jednak w tym roku zmiany będą wręcz ekstremalne. Jak wyjaśniają specjaliści IMGW, choć ogólnie kwiecień „wciąż jest ekstremalnie ciepłym miesiącem”, to miniona doba „była ekstremalnie chłodna”. Do 17 kwietnia średnia anomalia temperatury w tym miesiącu wyniosła 5,2 stopni Celsjusza, co oznacza, że o tyle stopni było cieplej niż zwykle o tej porze roku.

Z kolei jednak, dobra z środy na czwartek była wyjątkowo chłodna, ze średnią anomalią wynoszącą -3,3 stopni. Instytut ostrzega, że w najbliższym czasie w znacznej części kraju towarzyszyć nam będą poranne i nocne przymrozki. W nocy ze środy na czwartek w Jeleniej Górze było -3,7 st. C, a w Łodzi aż -6 stopni Celsjusza. Przez kolejne noce możemy spodziewać się podobnych wartości.

Jeszcze dziś synoptycy planują wydać alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami dla województw: dolnośląskiego (powiaty południowe), śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego (powiaty południowo-wschodnie), łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego (z wyjątkiem powiatów wschodnich), kujawsko-pomorskiego (powiaty wschodnie), pomorskiego (powiaty wschodnie) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty centralne i zachodnie).

W piątek przymrozki mogą wystąpić na południu województw małopolskiego i śląskiego, jednak najgorsze czeka nas w weekend. W sobotę mogą zostać wydane alerty dla połowy kraju, czyli dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego (powiaty południowe) oraz małopolskiego (powiaty południowe). Niedzielna aura ma być jednak jeszcze gorsza. Prognozuje się nie tylko przymrozki ale również silny wiatr i opady śniegu. Warto zatem na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]