Otrzymałeś dziwną wiadomość z tego numeru? Nie odpisuj na nią!

Obecnie trwa nietypowa kampania cyberprzestępców wysyłających dziwacznie brzmiące wiadomości SMS. Wysyłane są one z numeru +48500000000, jednak najbardziej zastanawiającą rzeczą jest fakt, że nie zawierają one żadnego linku ani załącznika, a jedynie zapytanie o godzinę spotkania

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

CERT Orange Polska ostrzega przed nową metodą oszustów, którzy losowo rozsyłają zaskakująco nietypowe wiadomości SMS. Treść jest krótka i brzmi następująco: „Witam, o której chciałbyś przyjść”. Prawdopodobnie ma ona na celu wzbudzić w odbiorcy ciekawość i pytanie, czy faktycznie wcześniej nie był w kimś umówiony. W takich sytuacjach pierwszą naszą reakcją często jest odpowiedzenie na wiadomość i zapytanie o to, kto do nas pisze.

Prawdopodobnie jest to zmodyfikowany schemat oszustwa „na córkę” i w tym przypadku również możemy spodziewać się, że oszust w dalszej części rozmowy poprosi nas o przeniesienie rozmowy na aplikację WhatsApp. Analizowana przez CERT Orange wiadomość wysłana została z numeru +48500000000, jednak należy pamiętać, że przestępcy mogą dysponować wieloma numerami. Ten jednak często jest wykorzystywany do wysyłania fałszywych wiadomości w obcym języku.

Przeniesienie kontaktu na WhatsAppa to prawdopodobnie próba ominięcia systemowego blokowania podobnych ataków. Od jakiegoś czasu działa specjalny numer 8080, pod który możemy przesyłać podejrzane wiadomości do zespołu CERT Polska, który dokona analizy pod kątem bezpieczeństwa.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]