ZUS przypomina! Niedługo minie ważny termin dotyczący świadczenia

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus, trzeba złożyć wniosek do końca bieżącego miesiąca. Warto zatem nie odkładać tego na maj, gdyż pieniądze wpłyną wówczas na konto dopiero za kilka miesięcy

Fot. Kraków w Pigułce

1 czerwca 2024 roku rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy programu 800 plus, a potrwa do końca maja przyszłego roku. Wnioski na najbliższy okres można składać od 1 lutego, jednak warto pamiętać, żeby do końca kwietnia złożyć wniosek. Dzięki temu można zachować ciągłość wypłaty świadczenia.

Wnioski możemy składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz za pośrednictwem aplikacji mZUS. Jak podał Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od początku lutego złożono blisko 3 miliony wniosków na nowy okres, które objęły 4,6 miliona dzieci. Przypomniał również, że warto pośpieszyć się ze złożeniem wniosków.

„Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie 800 plus, powinni prawidłowo wypełniony wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone w czerwcu.” – wyjaśnił.

W sytuacji, gdy wniosek wpłynie dopiero w maju, to przelew rodzice otrzymają dopiero do 31 lipca, z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli natomiast dokumenty złożymy w czerwcu, to wypłaty możemy spodziewać się do końca sierpnia, z wyrównaniem za czerwiec. Należy zatem pilnować terminów, by mieć gwarancję ciągłości wypłaty świadczenia oraz nie stracić do niego prawa.

Rzecznik podaje, że jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca. Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci (lub rodziców adopcyjnych), którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]