Otrzymałeś taką wiadomość? Uważaj, nadawca tylko podaje się za Pocztę Polską!

Trwa kampania phishingowa, w której cyberprzestępcy bezprawnie wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej. Eksperci bezpieczeństwa alarmują, że wiele SMS-ów, których nadawcą jest ta instytucja mogą być próbą oszustwa. Celem jest wyłudzenie danych

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak podaje CSIRT KNF w swoim komunikacie na portalu X (dawny Twitter), trwa kampania cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską. Atak zaczyna się od długiej wiadomości, informującej o „paczce w magazynie”, z instrukcją działania. Potencjalna ofiara nakłaniana jest do wejścia w link prowadzący na spreparowaną stronę, łudząco przypominającą autentyczną witrynę instytucji.

Tam natomiast znajduje się fałszywy formularz, którego celem jest wyłudzenie od ofiary danych teleadresowych oraz numeru kart płatniczych. Jeżeli odbiorca nie zorientuje się w porę, umożliwi przestępcom kradzież środków z konta bankowego. W sytuacji otrzymania podobnego SMS-a powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na treść. W tym przypadku instrukcja jest szczególnie nietypowa i wyjątkowo skomplikowana, co powinno wzbudzić naszą czujność.

Ponadto załączanie skróconych linków to typowa metoda oszustów. Fałszywa strona Poczty Polskiej również wygląda niedbale i podejrzanie. Wszelkich tego typu sygnałów nie powinniśmy bagatelizować, a najlepszą metodą na ochronę przed takimi atakami będzie sprawdzenie problemu na własną rękę, poprzez kontakt z instytucją.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]