Tym odstraszymy szerszenie o osy! Wystarczy spryskać okna i firanki

W okresie wiosenno-letnim dla wielu osób owady są często niezwykle uciążliwe. Niestety nie tylko muchy i komary wlatują do naszych domów i mieszkań. Spodziewać się możemy również innych nieproszonych gości, którzy dla niektórych osób stanowią spore zagrożenie. Jak możemy się ich pozbyć?

Fot. Pixabay

Pomimo iż są pożyteczne dla ekosystemu, to osy i szerszenie nie są owadami, które chętnie gościmy na swoich posesjach. Są one nie tylko irytujące i odstraszające swoją aparycją, ale również dla wielu osób bardzo niebezpieczne. Ich jad zawiera bowiem toksyczne substancje, które są groźne dla wszystkich, a szczególnie dla alergików. Ukąszenia szerszeni pociągają za sobą jeszcze większe ryzyko, ponadto są wyjątkowo bolesne.

Warto pamiętać, że aby nie wabić os i szerszeni powinniśmy nie stawiać blisko okien jedzenia oraz słodkich napoi. Jeżeli coś rozleje nam się na blacie, powinniśmy to natychmiast wytrzeć, aby nie zachęcać owadów. Nie trzymajmy też na wierzchu owoców ani słodyczy bez opakowania. Należy zaznaczyć również, że słodkie perfumy również działają wabiąco na te insekty.

Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele środków odstraszających, często jednak są one dosyć drogie i zawierają w sobie silne środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, dzieci lub niektórych dorosłych. Warto zatem wpierw wypróbować naturalne preparaty, które również skutecznie pomogą nam odgonić uciążliwe insekty.

Takim sposobem będzie wywar z goździków. Wystarczy wsypać 1 łyżeczkę całych goździków do 1 szklanki wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez ok. 10 minut. Gotowy napar przecedzamy, po czym przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Spryskujemy nim codziennie okna i firanki. Naczynia ze świeżym naparem możemy też wyłożyć na parapecie. Pamiętajmy o regularnej wymianie takiego preparatu.

Jeżeli jednak podejrzewamy, że blisko naszego miejsca zamieszkania znajduje się gniazdo os lub szerszeni, nie powinniśmy usuwać go na własną rękę. Właściciel lub zarządca budynku powinien wezwać wówczas fachową pomoc, natomiast w przypadku budynków użyteczności publicznej gniazdo os usunie straż pożarna. Z kolei jednak gdy osy lub szerszenie zagnieżdżą się na prywatnej posesji, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej.

Źródło: wp.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]