Wyższa emerytura nawet o 500 złotych! Niedługo ruszy waloryzacja

Od 1 czerwca tego roku ZUS wprowadzi waloryzację kapitału, a emerytura może wzrosnąć nawet o pół tysiąca złotych. Jednak wyjaśniono, że świadczenie to stanie się wyższe w konkretnych przypadkach. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby, które jeszcze emerytury nie pobierają

Fot. Pixabay

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację kapitału, dzięki czemu zwiększa się zasobność składek w ZUS. Waloryzacji podlegają środki zgromadzone przez wszystkich przyszłych emerytów do 31 grudnia poprzedniego roku. Taka podwyżka jest potem dopisywana do konta, co oznacza, że przejście na emeryturę w drugiej połowie roku jest znacznie korzystniejsze. Dlatego właśnie wtedy należy złożyć wniosek, nawet jeżeli uprawnienie do emerytury uzyskamy wcześniej.

Reklama

Tegoroczna waloryzacja kapitału może okazać się bardzo wysoka. Jak przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna” może być to nawet 14,8 lub 14,9 procent wartości, co oznacza, że w niektórych przypadkach wzrost może wynieść nawet ponad 500 złotych. W związku z tym lepiej poczekać z przejściem na emeryturę przynajmniej do lipca.

Jak wyjaśniono, im osoba jest starsza oraz im więcej zgromadziła na koncie ZUS, tym korzystniejsza jest dla niej waloryzacja kapitału. Przykładowo, osoba w wieku 70 lat z 600 tysiącami złotych na koncie w ZUS, przed waloryzacją kapitału otrzymałby 3389 złotych, natomiast po waloryzacji środki urosną do 686 tysięcy złotych, a przełoży się na 3875 złotych emerytury.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]