Nawet 5 tysięcy złotych kary! Należy pamiętać o wymianie tego dokumentu

Każdy pełnoletni obywatel Polski jest zobowiązany posiadać dowód osobisty, który umożliwia zweryfikowanie tożsamości. Należy mieć na uwadze, że za brak tego dokumentu grożą poważne kary finansowe, dlatego warto pamiętać o cyklicznej wymianie 

Fot. Kraków w Pigułce

Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji niemal 3 miliony obywateli powinno w tym roku wyrobić nowy dowód osobisty. Umożliwia on weryfikację tożsamości, a przez to załatwienie niemal każdej formalnej sprawy. Warto również zaznaczyć, że w przypadku przekroczenia terminu ważności dowodu osobistego, bank może zablokować konto posiadacza nieważnego dokumentu.

Ponadto za nieważny dowód osobisty grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a obywatel Polski, który „uchyla się” od obowiązku wyrobienia dowodu, może otrzymać nawet karę ograniczenia wolności. Dowody osobiste wyrabiane są na okres 10 lat i w tym czasie utrzymują swoją ważność, warto zatem sprawdzić, kiedy nasz obecny dokument został wyrobiony. Termin ważności znajduje się na odwrocie dowodu, w prawym górnym rogu.

Dokument należy bezzwłocznie wymienić gdy stracił ważność, uległ zniszczeniu lub zaginął, a także gdy właściciel dowodu przeszedł radykalną zmianę wyglądu lub zmienił dane (imię i/lub nazwisko). Nowe dowody mogą również być uznane za nieważne, jeśli odczytanie odcisków palców okaże się niemożliwe. Ponadto, jeżeli podejrzewamy, że nasze dane mogły zostać przechwycone przez osoby niepowołane, również powinniśmy złożyć wniosek o dowód osobisty.

W takim celu powinniśmy się uda do dowolnego urzędu gminy, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania. Wydanie dowodu jest bezpłatne, jednak musimy mieć ze sobą zdjęcia o wymiarach 35×45 mm, kolorowe, uwidaczniające całą głowę i górną część barków (twarz musi zajmować 70-80 procent całej fotografii). Warto udać się do najbliższego salonu fotograficznego i poprosić o wykonanie zdjęć do dowodu.

Od złożenia wniosku czekamy do 30 dni na otrzymanie nowego dokumentu. Na stronie www.gov.pl możemy sprawdzić, na jakim etapie jest nasz dowód i kiedy możemy spodziewać się jego odbioru. Po nowy dowód osobisty należy udać się osobiście i przedstawić potwierdzający tożsamość dokument (np. dotychczasowy dowód lub paszport).

Osoby posiadające aplikację mObywatel mają możliwość korzystania z niej zamiast z fizycznego dowodu osobistego. W wielu sytuacjach aplikacja może zastąpić dowód. Aplikacja wysyła także powiadomienia o kończącym się terminie ważności dokumentu. Należy jednak zaznaczyć, że nie zwalnia ona z konieczności posiadania fizycznej wersji dowodu osobistego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]