Taką wiadomość może otrzymać każdy! Kliknięcie w link oznacza wielkie problemy

Metoda podszywania się pod znane instytucje lub firmy jest niezwykle popularna wśród cyberprzestępców, którzy w dalszym ciągu chętnie ją stosują. Podobnie jest w przypadku serwisów sprzedażowych typu OLX, z których korzysta wielu Polaków. W opisanej kampanii właśnie ta platforma wykorzystywana jest w fałszywych SMS-ach

Fot. Shutterstock

„OLX. Twoj towar oplacony, zapoznaj sie ze szczegolami i otrzymaj płatność: (podany fałszywy link)” – tak brzmi treść spreparowanej wiadomości SMS, z nadpisem „PRZESYLKA”.

Zwracając uwagę na błędy językowe i podany link, należy od razu uznać, że wiadomość tak jest tak zwaną próbą oszustwa „na paczkę”. Jeżeli jednak trafi ona do odbiorcy, który faktycznie sprzedaje na OLX, może on automatycznie kliknąć w załączony link w celu otrzymania środków finansowych.

Cyberprzestępcy w tym przypadku sugerują konieczność odwiedzenia podanej strony,by „odebrać płatność” za rzekomo sprzedany produkt. Należy jednak zwrócić uwagę, że linki podawane w tego typu SMS-ach nie przypominają nawet autentycznych łącz z OLX. Link prowadzi do spreparowanych stron, gdzie oszuści starają się wyłudzić od potencjalnych ofiar dane, w tym hasła i loginy do bankowości internetowej lun numery kart płatniczych.

Te w następstwie umożliwią im kradzież środków z konta ofiary, poprzez realizowanie zakupów lub podpinając kartę do subskrybowania jakieś usługi. Nierzadko w takich przypadkach są pobierane niewielkie kwoty, by ofiara szybko nie zorientowała się, że z jej konta obywa pieniędzy. Takie wiadomości należy zatem od razu uznać za atak przestępców i je ignorować. Jest również możliwość przekazania podejrzanych wiadomości do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska, przesyłając je pod numer 8080.

Źródło: dobreprogramy.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]