Uwaga na tę niebezpieczną roślinę! Co zrobić jak zobaczymy Barszcz Sosnowskiego?

Duża część Polaków słyszała o Barszczu Sosnowskiego lub sama natknęła się na tą roślinę. Jest ona silnie toksycznym i inwazyjnym w Polsce gatunkiem. Kontakt z nią grozi poważnymi i bolesnymi poparzeniami, dlatego nigdy nie należy dotykać jej ani podchodzić do niej blisko. Należy wiedzieć jak postępować gdy natkniemy się na nią 

Autorstwa I, Hugo.arg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2447377

Barszcz Sosnowskiego możemy spotkać zarówno w miastach, wsiach jak i terenach niezamieszkałych, przykładowo łąkach. Roślina ta zaczyna kwitnąć w czerwcu i jest niezwykle niebezpieczna. Kontakt z nią powoduje bolesne i ciężkie poparzenia na ciele, które w dodatku trudno się goją.

Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, skóra po kontakcie z rośliną może zaczerwienić się, pojawić mogą się pęcherze i stany zapalne, które utrzymują się przez około trzy dni. W przypadku kontaktu z nią zaleca się przemyć miejsce poparzenia dużą ilością wody, zasłonić je przed słońcem i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W miarę możliwości warto również zrobić zdjęcie rośliny, która nas poparzyła, gdyż jest  kilka gatunków barszczu o różnej toksyczności. Jeżeli zauważyliśmy dziko rosnący Barszcz Sosnowskiego, powinniśmy zgłosić to straży miejskiej, dzwoniąc pod numer alarmowy 986.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]