Najwyższa emerytura w Małopolsce. Kwota powala. Też tak byście chcieli?

Niemal 34 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce, którą wypłaca krakowski ZUS. Najniższa zaś wynosi 26 groszy.

Fot. Shutterstock

Najwyższe świadczenie w regionie otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. Jego staż pracy to niemal 50 lat i jest on nadal aktywny zawodowo.

Nie jest to najwyższa emerytura w Polsce. To świadczenie wypłaca oddział ZUS w Zabrzu i wynosi prawie 48,7 tys. zł. Dostaje je mężczyzna, który przepracował przeszło 62 lata i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat.

Jak wynika z danych ZUS wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej, w systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie  wynosi 26 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni. Świadczenie przekazuje tarnowski ZUS.

Najniższą emeryturę w kraju wypłaca natomiast ZUS w Biłgoraju. Wynosi ona 2 grosze i pobiera je kobieta, która przepracowała 1 dzień i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

Oddział ZUS Najwyższa emerytura Najniższa emerytura
Kraków 33,8 tys. zł 0,38 zł
Nowy Sącz 27,8 tys. zł 0,35 zł
Chrzanów 24 tys. zł 1,07 zł
Tarnów 23,2 tys. zł 0,26 zł
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]