Dostałeś sygnał z tego numeru? Nie oddzwaniaj, to wangiri!

Atak wangiri, znany również pod nazwą „one call” to popularna metoda wykorzystywana przez oszustów. Polega ona na dzwonieniu do potencjalnej ofiary, oraz rozłączaniu się, tak aby odbiorca otrzymał wiadomość o nieodebranym połączeniu. W ten sposób liczą na to, że odbiorca zdecyduje się oddzwonić na wyświetlony numer

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak informuje dobreprogramy.pl, jeden z czytelników portalu zwrócił uwagę na dziwny incydent, którego doświadczył. W swoim telefonie zobaczył połączenie z numeru z kierunkowym +675. Jest ro numer z Papui Nowej Gwinei, zatem można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że jest to typowy atak wangiri.

W tej metodzie oszuści wykonują krótkie, niemożliwe do odebrania połączenie z zagranicznych numerów zarejestrowanych jako płatne i liczą na odruchowy telefon zwrotny od ofiary. Oddzwonienie na podany numer oczywiście wiąże się z utratą pieniędzy. Wyżej wspomniany numer jest jednak tylko przykładem, gdyż cyberprzestępcy korzystają z szerokiego wachlarza numerów. Przez lata zaobserwowano ataki wykorzystujące połączenia z numerami kierunkowymi z następujących krajów: Mołdawia (+373), Afganistan (+93), Mali (+223), Białoruś (+375), Włochy (+39) lub Azerbejdżan (+994).

W sytuacji kiedy dzwoni do nas nietypowy numer, a nie spodziewamy się zagranicznych połączeń, należy nie oddzwaniać. Możemy również aktywować u naszego operatora blokadę tego rodzaju połączeń. W przypadku wątpliwości warto również sprawdzić wiarygodność numeru, poprzez wpisanie go w wyszukiwarkę (inni użytkownicy sieci często ostrzegają na różnych stronach przed podobnymi atakami), lub specjalną aplikację True Caller, która ostrzega przed groźnymi połączeniami.

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło: dobreprogramy.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]