Przebadano zabawki, a wyniki szokują! Na to powinniśmy zwracać uwagę kupując je dzieciom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kolejny raz przebadał zabawki dla dzieci, takie jak pluszowe maskotki, lalki czy piłki. Nieprawidłowości wykazano w ponad jednej trzeciej z nich. Rodzice powinni uważać zatem, co kupują swoim pociechom 

Fot. Pixabay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o wynikach kontroli 65 modeli zabawek, wśród których znalazły się pluszaki, miękkie lalki oraz piłki, dziecięce kostiumy i maski. Sprawdzane było ich oznakowanie, trwałość szwów, obecność zbyt małych elementów oraz palność niektórych zabawek. Przeprowadzali je inspektorzy z ośmiu wojewódzkich Inspektoratów Handlowych: w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Warszawie i Wrocławiu.

Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, w przypadku pierwszej z nich eksperci sprawdzili 30 modeli zabawek, z czego 27 zostało wyprodukowanych w Chinach, a pozostałe w Polsce, Włoszech oraz Indonezji. W sześciu z nich stwierdzono nieprawidłowości, w tym brak  wymaganych ostrzeżeń, co wiązało się z niezaznajomieniem konsumenta o potencjalnym ryzyku (np. pożaru czy poparzenia), brak lub niewłaściwa deklaracja zgodności oraz brak danych producenta oraz importera.

Druga kontrola natomiast dotyczyła 35 modeli zabawek miękkich z wypełnieniem (pluszaków, lalek czy piłek). 24 zabawi pochodziły z Chin, 6 z Polski, dwie z Indonezji, a pozostałe z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji. Weryfikowano, czy posiadają one prawidłową dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności, dane identyfikacyjne producenta lub importera, prawidłowy znak CE, wymagane ostrzeżenia oraz instrukcję w języku polskim.

Eksperci sprawdzali także trwałość szwów oraz dostęp do wypełnienia i obecność małych elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko. W czterech ze zbadanych modeli chodziło o zbyt małe elementy, w trzech – dostęp do wypełnienia z materiału włóknistego, w jednym – zaniżoną grubość folii, a w kolejnym był to niewłaściwy kształt i rozmiar uchwytu. Takie wyniki pokazują konsumentom, jak wiele zabawek może okazać się wadliwych.

Na co zatem rodzice powinni zwracać uwagę przy zakupie zabawek? UOKiK zaleca, aby wybierać produkty od sprawdzonych dostawców oraz takie, które posiadają odpowiednią dokumentację techniczną – np. potwierdzające zgodność z wymaganiami sprawozdanie  z badania przeprowadzonego przez wiarygodne laboratorium, prawidłowo sporządzoną deklarację zgodności, instrukcję w języku polskim, a także wymagane ostrzeżenia. Należy zwrócić uwagę również na oznakowanie CE, który informuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]