Tyle obecnie zarabia statystyczny Polak według danych GUS
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło 7508,34 zł. Daje to wzrost o 12,6 proc. rok do roku
Jak informuje money.pl, w marcu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z marcem 2022 r. było wyższe o 0,5 proc. i wyniosło 6516,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,1 proc. Inflacja w marcu wynosiła 16,1 procent. Oznacza to, że realne płace spadają.
Analitycy XTB zauważają, że rynek pracy jest nadal silny, co nie sprzyja dezinflacji oraz potencjalnym wzrostom na rynkach.
Mieszane dane z polskiego rynku pracy za marzec.
Płace wzrosły o 12,6% r/r wobec oczekiwanych 12,5%
Zatrudnienie wzrosło o 0,5% r/r wobec oczekiwanych 0,6%.Rynek pracy jest nadal silny co nie sprzyja dezinflacji oraz potencjalnym wzrostom na rynkach. pic.twitter.com/iDd2T70C9p
— XTB Polska (@xtbpl) April 21, 2023
Ponadto analityk Cinkciarz.pl, Bartosz Sawicki wyjaśnia, że dynamika płac i inflacji będzie wygasać, ale mocniej zahamuje wzrost cen. Zapowiada on, że latem dynamika wynagrodzeń powinna być dodatnia, co ma wesprzeć konsumpcję.
W marcu wynagrodzenia były o 12,6% wyższe niż rok wcześniej. Wskaźnik obniżył się z 13,6% r/r, ale wypadł powyżej prognoz. Dynamika płac i inflacji będzie wygasać, ale ostrzej zahamuje wzrost cen. Latem realna dynamika wynagrodzeń powinna być dodatnia, co wesprze konsumpcję. pic.twitter.com/Kj6bdVvGTU
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) April 21, 2023
„Realny fundusz płac jakby uklepuje dno. Niżej raczej już nie będzie” podkreślają analitycy mBanku. Jak zauważają, jeśli doszukiwać się słabości, to należałoby wskazać na szybsze hamowanie wzrostu zatrudnienia.
🇵🇱 Marcowe dane z rynku pracy dość nudne – bliskie konsensusowi. Płace w górę o 12,6% r/r, a zatrudnienie rośnie o 0,5% r/r. Jeśli doszukiwać się słabości to należałoby wskazać na nieco słabsze zatrudnienie (szybsze hamowanie). Dostosowanie bardziej przez zatrudnienie niż płace.
— mBank Research (@mbank_research) April 21, 2023
Należy pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż w pozostałych sektorach. Zdaniem ekonomistów to mediana wynagrodzenia oddaje lepiej wykaz zarobków Polaków. Taką GUS publikuje co dwa lata, a ostatnie dane dotyczą 2020 roku.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.