Już niedługo wejdą w życie bezpłatne leki. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach
Na podpis prezydenta czeka ustawa dotycząca bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia i młodzież do lat 18. Przepisy mają wejść w życie od początku września, jednak nie oznacza to, że odbiorcy w ogóle nie będą płacić za leki
Do tej pory, na bezpłatne leki mogli liczyć seniorzy, którzy ukończyły 75. rok życia. Natomiast gdy nowe, uchwalone przez Sejm przepisy wejdą w życie, z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Z rządowych danych wynika, że program obejmie około 16 milionów obywateli, z czego siedem milionów stanowią osoby niepełnoletnie. Ponadto dwukrotnie rozszerzona zostanie lista medykamentów – z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji.
Jak informuje „Fakt”, lekarz na wydawanej recepcie będzie musiał wpisać specjalny kod. W przypadku seniorów oznaczane będzie literą „S”, natomiast w przypadku dzieci – „DZ”. Jedynie wtedy będzie można otrzymać leki bezpłatnie. Oznacza to, że za część leków, które są dostępne bez recepty, nadal trzeba będzie płacić. Są to między innymi leki przeciwbólowe, suplementy diety lub preparaty witaminowe. Takie rozwiązanie ma kosztować 2,4 mld złotych rocznie.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.