Uwaga! Zagrożenie! Oblodzone i śliskie szlaki
Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są niekorzystne. Szlaki w wielu miejscach są oblodzone i bardzo śliskie, a śnieg jest mokry i przepadający. Wybierając się nawet na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk, niezbędne będą raczki.
Na drogach dojściowych do schronisk, w niektórych miejscach potworzyły się kałuże i występuje błoto pośniegowe. W wyższych partiach wieje silny, porywisty wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem w tej części Tatr jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana – miejscami śnieg jest zmrożony i twardy, a miejscami mokry i przepadający. Poruszanie się w warunkach zimowych powyżej górnej granicy lasu wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) jak również umiejętności posługiwania się nim.
Zagrożenia
- W Tatrach obowiązuje 2 stopnień zagrożenia lawinowego. Więcej szczegółów na stronie http://lawiny.topr.pl
- Na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
- Podczas silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
Zalecenia
- Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
- Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem.
- Wybierając się w wyższe partie Tatr niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Zamknięcia szlaków pieszych
- Szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej jest zamknięty do odwołania z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych drzew.
- W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
- Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
Informacje dodatkowe
- Przejazd przez most graniczny na Łysej Polanie możliwy jest tylko dla samochodów osobowych.
- Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
- Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
- Wystawy w Wozowni oraz w Spichlerzu („Zamoyscy i ich dzieło”) są zamknięte do odwołania.
- Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, [email protected].
Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.