Proste zwolnienia i cięcia pensji? Rzecznik rządu komentuje

Niedawno informowaliśmy o projekcie rządowym zakładającym uproszenie zwolnień i cięć pensji. Rzecznik rządu skomentował projekt ustawy.

Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

„Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie” – pisze Piotr Muller na twitterze.

Według informacji „Rzeczpospolitej”, przedsiębiorca będzie mógł obniżyć pracownikom czas pracy i wynagrodzenia o 10 proc. Skorzystać z tego prawa mogą ci, którzy dotknięci zostaną spadkiem obrotów o 15 proc. rok do roku lub 25 proc. w przypadku tylko tego roku.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak zwolnień. Znika obowiązek wręczenia pracownikowi wypowiedzenia do rąk własnych lub pocztą. Teraz wystarczy zwykły mail. Do tej pory, by skorzystać z tej formy zwolnienia pracodawcy musiał mieć podpis elektroniczny. Pracownik będzie mógł odwołać się do sądu, ale nie zatrzyma to biegu zwolnienia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE