Ekspert: „Mutacja wirusa jest najprawdopodobniej już w całej Europie”

Zdaniem wirusologa profesora Tomasza Wąsika, nowa mutacja koronawirusa, która pojawiła się początkowo w Wielkiej Brytanii mogła rozprzestrzenić się już po całej Europie. W kilku krajach potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia. 

Fot. Kraków w Pigułce

Pierwsze informacje o nowej mutacji koronawirusa pojawiły się w Wielkiej Brytanii jeszcze w listopadzie. Dopiero niedawno nagłośnił ją premier Boris Jonhson. Wtedy WHO wydało zalecenia do krajów Unii Europejskiej, aby zwiększyli obostrzenia. W związku z tym większość państw zakazało lotów do i z Wielkiej Brytanii. Ale jak uważa profesor Tomasz Wąsik, wirus zdążył już rozprzestrzenić się po całej Europie.

Zdaniem wirusologa istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nowa odmiana wirusa jest już w Europie, a nawet na całym świecie. W rozmowie z Polsat News profesor Tomasz Wąsik przekazał, że ogłoszenie zamknięcia lotnisk i portów spowodowało jeszcze większy ruch  m.in. na lotniskach. Można było to zobaczyć kiedy dzień przed wprowadzeniem zakazu tłumy podróżujących pojawiły się na lotnisku Heathrow w Londynie.

„Ludzie się gromadzili, podniesiona adrenalina, hiperwentylacja – to raj dla wirusa”

-ocenił ekspert.

„To jest ten okres, kiedy wielu ludzi spragnionych kontaktu chce się spotkać, przytulić, porozmawiać. Nie widzę w praktyce, żeby te zalecenia miały miejsce. Przecież nie będziemy wszyscy rozmawiali przy otwartych oknach czy w przeciągu”

-powiedział profesor Wąsik, dodając, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji było spędzenie bezpiecznych świąt, w najwęższym jak się da gronie. Dzięki temu transmisja nie byłaby tak duża i być może nowy wirus nie byłby tak groźny dla całej populacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]