Nowy obowiązek od kwietnia. Obejmie miliony Polaków. Wysoka kara za brak dokumentów

28 kwietnia w życie wejdzie ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Wcześniej pisaliśmy o kontrolach, jakie będą w związku ze zmianą przeprowadzane. Jest jednak jeszcze jeden obowiązek i wysoka kara za jakie nieprzestrzeganie.

Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jak sama nazwa wskazuje dokument określa zapotrzebowanie lokalu na energię elektryczną.

Takie świadectwo będzie wymagane przy odbiorze nowego domu lub budynku mieszkalnego. Świadectwo będzie musiał mieć dom i mieszkanie już wybudowane, które będą sprzedawane lub wynajmowane. To dlatego, że musimy wręczyć je kupującym lub wynajmującym. Dokument wyda osoba z uprawnieniami, które możemy znaleźć w rejestrze Ministerstwa Rozwoju i Technologii lub skorzystać z wyspecjalizowanych firm. Koszt to około 600 zł za dom i 400 zł na mieszkanie. Taki dokument ważny jest 10 lat. Za jego brak grozi kara nawet 5000 zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]