Rząd oferuje 4000 złotych. Świadczenie, którego nie chciałbyś otrzymać

„Urodziło ci się żywe dziecko, które ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie? Twoje dziecko ma nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu? Możesz dostać pomoc – jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł. Sprawdź, jak je uzyskać.” – czytamy na rządowych stronach zastanawiając się, czy urzędnicy nie mogliby tego napisać w bardziej delikatny sposób. 

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet (online) potrzebujesz profilu zaufanego (PZ) lub np. odpłatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeśli złożysz wniosek przez internet, całe postępowanie administracyjne zostanie przeprowadzone drogą elektroniczną.

Kto może uzyskać
rodzic chorego dziecka,
opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
opiekun faktyczny dziecka, czyli  osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję.
Kiedy uzyskasz

Jeżeli:

potwierdzono, że twoje dziecko ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
matka dziecka, od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu, była pod opieką medyczną. Nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Jak empatycznie komunikować się z rodzicami osób niepełnosprawnych.

Komunikacja z rodzicami osób niepełnosprawnych wymaga wyjątkowego podejścia, które uwzględnia ich sytuację i potrzeby. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak empatycznie komunikować się z takimi rodzicami:

Bądź uważny i słuchaj uważnie. To ważne, aby zwrócić uwagę na to, co mówią rodzice i na to, co chcą przekazać. Staraj się nie przerywać ich i nie zakłócać toku ich myśli. Czasem wystarczy tylko wysłuchać, by pomóc im się wypowiedzieć.

Zwracaj uwagę na ton głosu. To, jak mówisz, jest równie ważne, jak to, co mówisz. Staraj się mówić spokojnie, wyraźnie i ciepło. Unikaj agresywnych lub obraźliwych słów, które mogą być nieodpowiednie lub urażające.

Szanuj granice i prywatność. To ważne, aby zwracać uwagę na to, co rodzice chcą powiedzieć i jakie informacje chcą udostępnić. Nie należy zadawać zbyt osobistych pytań ani naruszać ich prywatności. Pamiętaj, że mają prawo do własnej przestrzeni i prywatności.

Wyrażaj zrozumienie i współczucie. Przede wszystkim, staraj się być empatyczny i zrozumieć, jakie emocje i trudności przeżywają rodzice. Pamiętaj, że to nie jest łatwe dla nich i że potrzebują wsparcia i zrozumienia.

Oferuj pomoc i wsparcie. Jeśli rodzice potrzebują pomocy, zaoferuj swoją pomoc. Możesz pomóc w codziennych zadaniach, takich jak zakupy czy sprzątanie, lub po prostu być tam, gdy potrzebują kogoś do rozmowy. Ważne jest, aby dać im znać, że są w stanie na ciebie liczyć.

Przypomnij o innych źródłach wsparcia. Nie zapominaj, że rodzice osób niepełnosprawnych mogą potrzebować wsparcia od innych osób lub organizacji. Warto przypomnieć im o takich źródłach, jak np. grupy wsparcia dla rodziców osób niepełnosprawnych lub organizacje charytatywne, które oferują pomoc i wsparcie.

Pamiętaj, że każdy rodzic jest inny i może potrzebować innego rodzaju wsparcia. Najważniejsze jest, aby być empatycznym i gotowym do pomocy, gdy tylko jest to możliwe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]