Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym? To przyniesie sporą ulgę
W upały nie trudno o oparzenie słoneczne, zwłaszcza, że nie zawsze pamiętamy o nałożeniu kremu z filtrem UV. Niestety dolegliwości mogą być bardzo bolesne i uciążliwe. Jak domowymi sposobami ulżyć swojej skórze?
W dni kiedy na niebie góruje ostre słońce bardzo łatwo narazić się na oparzenie słoneczne. Zbyt długa ekspozycja na promienie słońca podczas opalania oraz brak ochrony w postaci kremów z filtrem UV sprzyja takiemu zagrożeniu. Chociaż może się wydawać ono stanem przejściowym, może spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, dlatego ochrona skóry przed słońcem ma kluczowe znaczenie.
Czego należy unikać po poparzeniu słonecznym? Część rad, na które możemy natknąć się w sieci, może nam nawet zaszkodzić. Na pewno nie należy na poparzoną skórę stosować wazeliny, okładów z lodu, ani zakładać obcisłych ubrań. Nie należy również usuwać złuszczającego się po oparzeniu naskórka ani drapać się w poparzone miejsca. Jeżeli pojawiają się pęcherze nie należy ich również przebijać.
W celu uniknięcia poparzenia słonecznego należy codziennie stosować krem z filtrem UV, nawet jeżeli niebo jest zachmurzone. Nałóż kosmetyk co najmniej 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Używaj również balsamu do ust lub szminki, które zawierają filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30. Najlepszy będzie filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, wodoodporny z SPF 30 lub wyższy. Inne filtry przeciwsłoneczne mogą zapobiegać poparzeniu słonecznemu, ale nie chronią przed rakiem skóry. Nakładaj krem przeciwsłoneczny co dwie godziny. Jeśli pływasz lub mocno się pocisz, nakładaj produkt co godzinę.
Należy również unikać przebywania w ostrym słońcu, między godziną 10:00 a 16:00, kiedy świeci ono najintensywniej. Trzeba pamiętać też o odpowiednim ubiorze – jasne, przewiewne materiały, najlepiej pochodzenia naturalnego. W ubraniach z tkanin sztucznych (typu poliester) nasza skóra będzie się bardziej pocić.
Osoby przyjmujące na co dzień leki powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre medykamenty mogą zwiększać wrażliwość na słońce. Wśród nich znajdują się określone rodzaje antybiotyków, środki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, leki na ciśnienie krwi i preparaty stosowane w chemioterapii.
Źródło: Interia
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.