Dodatek 600 złotych. Warunki i zasady otrzymania środków finansowych [17.07.2023]
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przyznawane osobom bezrobotnym, które zarejestrowane są w lokalnym urzędzie pracy i mają prawo do zasiłku. Świadczenie to przysługuje tym osobom, które dobrowolnie podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, samodzielnie lub na skutek skierowania przez urząd pracy.
Możesz otrzymać dodatek aktywizacyjny, jeśli spełniasz jedno z poniższych kryteriów:
- Jesteś bezrobotny z prawem do zasiłku i dobrowolnie podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
- Na skutek skierowania przez urząd pracy podjąłeś zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymujesz wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Wysokość dodatku aktywizacyjnego zależy od twojej sytuacji:
- Jeśli jesteś bezrobotny z prawem do zasiłku i dobrowolnie podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, otrzymasz dodatek przez połowę okresu, na jaki przysługiwałby ci zasiłek. Wysokość dodatku wynosić będzie maksymalnie 50% zasiłku dla bezrobotnych.
- Jeśli podjąłeś zatrudnienie na skutek skierowania przez urząd pracy, otrzymasz dodatek przez cały okres, na jaki przysługiwałby ci zasiłek. Wysokość dodatku stanowi różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, jednak nie może przekroczyć 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, musisz złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny. Wniosek powinien być poparty dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Pamiętaj, że dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w następujących przypadkach:
- Jeśli podjąłeś zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd pracy do wykonywania robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy.
- Jeśli podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego wcześniej byłeś zatrudniony lub dla którego wykonywałeś inną pracę zarobkową bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy.
- Jeśli podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą Polski u pracodawcy zagranicznego.
- Jeśli przebywasz na urlopie bezpłatnym.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.