Ostrzeżenie dla klientów: bank dostrzegł niebezpieczne oszustwo [11.08.2023]
Zauważasz numer infolinii na wyświetlaczu telefonu albo dostajesz SMS-a sygnowanego przez ING? Możesz myśleć, że to bezpośredni kontakt z bankiem. Ale prawda jest taka, że osoba próbująca się z Tobą skontaktować może być cyberprzestępcą.
Nieuczciwcy umieją manipulować lukami w sieciach komórkowych, ukrywając swój faktyczny numer. Przesyłając wiadomości pod szyldem ING, chcą zmylić Twoją czujność. SMS-y od nich mogą zawierać nieprawdziwe informacje czy linki prowadzące do podejrzanych witryn, a podczas połączeń często udają specjalistów z banku.
Bądź na baczności i nie daj się zwieść, szczególnie gdy dostaniesz:
informację o niespodziewanej pożyczce czy konieczności uregulowania zadłużenia, rozmowę o pilnym problemie, który zmusza do błyskawicznej reakcji i transferu środków na „konto awaryjne”. Jeśli poczujesz niepokój, rozłącz się i samodzielnie zadzwoń na infolinię, aby potwierdzić autentyczność rozmówcy.
Jak działa schemat oszustwa? Cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe metody. Najczęściej to wygląda tak:
Odbierasz połączenie od osoby podającej się za bankowego specjalistę, na wyświetlaczu pojawia się numer infolinii. Rozmówca próbuje wzbudzić Twoją panikę – mówi o długu czy konieczności spłaty. Próbując przekonać Cię do natychmiastowych działań, może także przesłać Ci SMS-a, by zwiększyć swoje szanse na sukces. Niestety, jeśli podasz niezbędne informacje lub zrobisz przelew, pieniądze idą prosto do kieszeni oszusta.
Dlaczego sądzisz, że to komunikat od banku? Złodzieje korzystają z niedoskonałości sieci GSM, podszywając się pod znane instytucje. Na wyświetlaczu zobaczysz numer czy nazwę banku, choć w rzeczywistości to nie bank dzwoni.
Nie jesteśmy w stanie kontrolować sieci komunikacyjnych i uniemożliwić takich działań.
Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa. Zachowaj rozwagę i nie daj się ponieść presji. W razie wątpliwości przerwij rozmowę i samodzielnie skontaktuj się z bankiem. Nie dziel się danymi osobowymi czy kodami dostępu. Pytaj o personalia, jeśli rozmówca ich nie podał. Oszuści są coraz bardziej kreatywni, więc zawsze zastanów się, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.

W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.