Komu ZUS przeleje dodatkowe 600 zł? [16.08.2023]
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przewidziane dla osób bezrobotnych, które są zarejestrowane w urzędzie pracy na poziomie powiatu, spełniają warunki do uzyskania zasiłku i decydują się na samodzielne zatrudnienie bądź pracę z polecenia tegoż urzędu.
Aby zakwalifikować się do otrzymania tego dodatku, musisz spełnić jedno z poniższych kryteriów:
- Bycie bezrobotnym z uprawnieniami do zasiłku i samodzielne podejmowanie pracy zarobkowej.
- Podjęcie pracy w niepełnym wymiarze czasu na skierowanie od urzędu pracy z wynagrodzeniem niższym niż minimalne.
Kwota dodatku aktywizacyjnego jest zależna od indywidualnej sytuacji:
- Osoby bezrobotne z prawem do zasiłku, które zdecydują się na pracę na własną rękę, mogą liczyć na dodatek w wysokości do 50% swojego zasiłku, wypłacanego przez połowę okresu uprawnienia do tego zasiłku.
- Osoby, które podjęły pracę na polecenie urzędu pracy, dostają dodatek w wysokości różnicy między wynagrodzeniem minimalnym a ich aktualnym wynagrodzeniem (nie więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych) przez cały okres uprawnienia do zasiłku.
Chcąc skorzystać z dodatku aktywizacyjnego, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, prezentując równocześnie dowód na podjęcie pracy zarobkowej.
Istnieją pewne sytuacje, które wykluczają możliwość otrzymania dodatku aktywizacyjnego:
- Podjęcie pracy skierowanej przez urząd pracy w ramach prac publicznych, interwencyjnych lub na stanowisko finansowane ze środków Funduszu Pracy.
- Podejmowanie zatrudnienia u tego samego pracodawcy, u którego pracowałeś przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna.
- Znalezienie zatrudnienia za granicą Polski u zagranicznego pracodawcy.
- Pobyt na urlopie bezpłatnym w chwili obecnej.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.