Jak uniknąć oszustwa związane z „dodatkiem mieszkaniowym”? [17.08.2023]
Ostatnie tygodnie przyniosły zwiększenie liczby fałszywych komunikatów o przyznaniu „dodatku mieszkaniowego”. Właśnie z tego powodu Bank Pekao S.A. postanowił zaalarmować swoich klientów i podzielić się z nimi kluczowymi informacjami na temat tego oszustwa.
Jak działają przestępcy i na co zwracać uwagę?
Oszuści wykorzystują różnorodność kanałów komunikacji, ale najczęściej celem stają się użytkownicy SMS-ów. Takie wiadomości są pełne obiecujących haseł, takich jak: „Gratulacje! Finansowanie odnotowane”, czy „Ciesz się! Pieniądze na wyciągnięcie ręki”. Jednak najważniejszym elementem jest link, który przekierowuje do stron podszywających się pod oficjalne serwisy rządowe, np. hxxps://gov24pl[.]online czy zasilki-govpl[.]online. Po kliknięciu w ten link, ofiara trafia na stronę, która proponuje „dodatek mieszkaniowy”.
Za tą pułapką stoją cyberprzestępcy, którzy chcą skorzystać z medialnego echa wokół programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, uruchomionego na początku lipca. Ich celem jest wyłudzenie wrażliwych informacji – czy to danych logowania do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczych.
Jak się przed tym bronić?
Przede wszystkim, nigdy nie klikaj w podejrzane linki i nie loguj się na stronach, do których przekierowują takie wiadomości. Jeżeli nigdy nie składałeś wniosku o dofinansowanie z żadnego rządowego programu, a nagle otrzymujesz informację o przyznaniu środków – bądź na baczności.
Podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa? Oto, co należy zrobić:
- Zadzwoń na infolinię banku Pekao S.A. pod numer (+48 519 222 222). W ten sposób szybko zablokujesz swoją kartę oraz dostępy do bankowości elektronicznej.
- Podczas rozmowy z infolinią przekaż wszystkie niezbędne informacje dotyczące podejrzanego oszustwa.
- Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na urządzeniu, które uznajesz za bezpieczne.
- Złóż zawiadomienie organom ścigania – policji lub prokuraturze. Informacje o podejrzeniu przestępstwa są niezbędne do wszczęcia śledztwa.
- Na koniec poinformuj bank o podjętych przez Ciebie krokach w związku z podejrzeniem o oszustwo.
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dbaj o swoje dane i bądź czujny na wszelkie próby ich wyłudzenia.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.