3100 złotych na wyciągnięcie ręki – sprawdź, co musisz zrobić [19.08.2023]

Jeśli jesteś w stanie chorobowym i Twoje prawo do zasiłku chorobowego się kończy, masz opcję ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne, które od początku lipca ma wyższą wartość. Procedury związane z tym świadczeniem należy załatwić w ZUS.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Po otrzymywaniu zasiłku chorobowego przez 33 dni od pracodawcy, pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub ciąży – 270 dni.

Niektórzy pracownicy mogą potrzebować dodatkowego czasu na powrót do zdrowia. W tej sytuacji mogą się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne, dostępne na dodatkowe 12 miesięcy.

Pierwsze trzy miesiące tego świadczenia wynoszą 90% zasiłku chorobowego. W kolejnych 9 miesiącach kwota spada do 75%. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które otrzymują 100% stawki. Minimalna kwota świadczenia nie może być niższa niż płaca minimalna pomniejszona o około 13%. Do początku lipca minimalna kwota to 3011,52 zł, ale od tego miesiąca wzrasta do 3106,44 zł.

Aby ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, należy wypełnić druk ZNp-7, dołączyć orzeczenie lekarskie oraz wywiad zawodowy z pracy. Dokumenty te należy przekazać do ZUS osobiście lub przez PUE ZUS. Decyzja podejmowana jest w ciągu 60 dni, dlatego warto złożyć wniosek zanim skończy się okres zasiłku chorobowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]