Nie daj się nabrać! Znajomy numer też może być zagrożeniem [24.08.2023]

Banki w Polsce alarmują o nowej fali oszustw telefonicznych, które mogą wprowadzić klientów w błąd. Z raportów wynika, że przestępcy wykorzystują technikę zwaną „spoofingiem telefonicznym” w celu wyłudzenia informacji od niczego nieświadomych klientów.

Fot. Pixabay

Zgodnie z informacjami od Banku Pocztowego oraz Pekao, oszuści mogą udawać pracowników znanych i zaufanych instytucji, takich jak banki, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego czy nawet policja. W rzeczywistości jednak dzwoniący może być ktoś zupełnie innym, kto manipuluje identyfikatorem połączenia, aby wyglądało to, jakby dzwonił z zaufanej instytucji.

Jak działa to oszustwo? Na ekranie telefonu pojawia się znany numer lub nazwa instytucji, który ma skłonić do odebrania połączenia. W rzeczywistości jest to jednak tylko sztuczka. Dlatego Bank Pekao S.A. radzi, aby w razie wątpliwości zachować spokój i zastosować „zasadę 30 sekund” – rozłączyć się, odczekać pół minuty, a następnie zadzwonić bezpośrednio do instytucji pod podany oficjalnie numer, którym w przypadku Banku Pekao S.A. jest 519 222 222.

Dodatkowo, banki podkreślają, by być ostrożnym podczas otrzymywania propozycji dotyczących atrakcyjnych ofert finansowych, szczególnie jeśli są one nieproszone. W wielu przypadkach oszuści próbują przekonać klientów do przesłania środków na „konto techniczne” pod pretekstem korzystnej oferty. Warto przyjrzeć się dokładnie takim dokumentom. Oszustwo można rozpoznać po braku istotnych informacji zgodnych z przepisami, błędach językowych czy braku miejsca na podpis.

„Spoofing telefoniczny” to technika manipulacji identyfikatorem połączenia. Jej celem jest wprowadzenie w błąd odbiorcy, co do prawdziwego źródła połączenia. To narzędzie jest często wykorzystywane przez oszustów w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych osobowych czy nawet oszustw finansowych.

Ochrona przed tego typu działaniami wymaga od klientów ostrożności i zdrowego sceptycyzmu. Należy zawsze weryfikować informacje i nie ufać ślepo wyświetlanym numerom telefonów. Nowoczesne systemy telefoniczne mogą również pomóc w filtrowaniu i blokowaniu podejrzanych połączeń, jednak najlepszą obroną jest świadomość i ostrożność.

Podsumowując, zawsze warto podchodzić z rezerwą do niespodziewanych połączeń od instytucji finansowych. Jeśli coś wydaje się podejrzane, lepiej działać zgodnie z zasadą „lepiej dmuchać na zimne” i dwukrotnie sprawdzić, zanim podzielimy się jakimikolwiek informacjami.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]