Legionelloza w Polsce: zmarło już siedem osób, liczba zakażeń wzrasta

Najnowsze informacje dotyczące zakażeń bakterią Legionella pneumophila wzbudzają coraz większy niepokój wśród Polaków. W kraju odnotowano kolejne przypadki zakażenia, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do siedmiu.

Fot. Kraków w Pigułce

Czym jest legionelloza?

Legionelloza, nazywana również chorobą legionistów, to infekcja wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila. Nazwa pochodzi od pierwszego dużej skali wybuchu tej choroby, który miał miejsce w 1976 roku wśród uczestników kongresu Amerykańskiego Legionu. Choroba atakuje głównie układ oddechowy i może prowadzić do poważnego zapalenia płuc, zwanego legionelowym zapaleniem płuc.

Jak można się zarazić?

Bakterie Legionella rozwijają się w ciepłej wodzie, dlatego głównym źródłem zakażenia są systemy wodne w dużych budynkach, takie jak hotele czy szpitale. Można się zarazić wdychając zakażone kropelki wody, na przykład podczas korzystania z prysznica. Rzadziej choroba przenosi się przez wdychanie pyłu z ziemi zawierającego bakterie.

Warto podkreślić, że legionelloza nie jest chorobą przenoszoną z osoby na osobę.

Jakie są objawy?

Objawy legionelozy są podobne do objawów innych form zapalenia płuc i mogą obejmować: gorączkę, dreszcze, kaszel, bóle mięśni oraz bóle głowy. W wielu przypadkach dochodzi również do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty czy biegunka.

Jak się chronić?

Aby zapobiec zakażeniu legionellą, warto unikać wdychania kropli wody w miejscach, gdzie woda może być zakażona, zwłaszcza w starych lub źle utrzymanych systemach wodnych. Osoby zarządzające dużymi budynkami powinny regularnie kontrolować i dezynfekować systemy wodne, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

W obliczu rosnącej liczby przypadków zakażeń w Polsce, warto również być świadomym objawów legionelozy i w przypadku ich wystąpienia niezwłocznie szukać pomocy medycznej.

Kryzys związany z legionellą w Polsce stanowi przypomnienie o tym, jak ważne jest monitorowanie i dbanie o jakość wody w publicznych miejscach, aby chronić zdrowie społeczności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]