Duże zmiany dotyczące dat na etykietach. W czym nam to pomoże?
Rozpoczęły się prace w kwestii dat na etykietach, pokazujących do kiedy można spożyć dany produkt. Celem takiego rozwiązania Komisji Europejskiej jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności
Jak informuje prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów, Michał Herde w rozmowie na antenie TOK FM, Komisja Europejska podejmuje już działania dotyczące zmiany oznaczenia terminów przydatności do spożycia niektórych produktów. Ma to na celu zmniejszenie marnowania żywności w UE. Ekspert podaje, że dla klientów problematyczne są sformułowania „należy spożyć do…” i „najlepiej spożyć przed…” i w związku z tym są one źle rozumiane. W obu tych przykładkach znaczna część klientów myśli, że po przekroczeniu takiej daty, produktu nie należy spożywać.
Jak wyjaśnia, sformułowanie „należy spożyć do…” jest związane z bezpieczeństwem żywności, która szybko się psuje, np. mięso, nabiał lub ryby. Natomiast zwrot „najlepiej spożyć przed…” stosowany bywa w przypadku produktów trwalszych, np. ryż, makarony, które nadają się do spożycia po wskazanej dacie.
Ponadto rozważa się umieszczenie informacji na opakowaniach poszczególnych produktów, że produkt może być w pełni wartościowy po upływie daty minimalnej trwałości. Herde wyjaśnia, że na ten moment poszukuje się w tym celu odpowiedniego zwrotu. Komisja Europejska planuje wprowadzenie takich przepisów do końca tego roku, jednak producenci apelują o więcej czasu na przygotowanie się do zmian.
Takie zmiany wydają się być zasadne, ponieważ marnowanie żywności to bardzo aktualny problem, a w samej Polsce rocznie marnuje się około 5 mln ton jedzenia. Jak donosi money.pl, w roku 2019, Polski Instytut Ekonomiczny szacował, że Polska znajduje się na piątym miejscu w całej Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o marnowanie żywności. Natomiast cała Unia Europejska marnuje więcej żywności, niż jej importuje.
„Z raportu Feedback EU „No Time To Waste”, na który powołuje się portal teraz-srodowisko.pl, wynika, że rocznie państwa członkowskie wyrzucają 153,5 mln ton żywności. W 2021 r. natomiast import Unii wyniósł prawie 138 mln ton produktów rolnych.” – przytacza portal.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.