Jesienią alergia nie odpuszcza. Jak zmniejszyć jej objawy i co może pomóc?
W Polsce 12 milionów osób zmaga się z alergiami. Najtrudniejszy jest okres wiosenno-letni, niestety nie wszyscy jesienią mogą odetchnąć z ulgą. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc alergikom zmniejszyć objawy
Jak pokazują dane WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), objawy alergii występują u nawet 40 procent światowej populacji, a alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną. Najbardziej męczącym okresem roku dla osób zmagających się z alergiami są wiosna i lato, kiedy to w powietrzu pojawia się najwięcej alergenów.
Typowe objawy, które znacznie obniżają komfort życia, obejmują łzawienie oczu, uczucie drapania lub swędzenia w gardle, zmiany skórne, kaszel, wodnisty katar bóle głowy, uczucie rozbicia czy przewlekłe zmęczenie. Niestety, objawy alergiczne mogą utrzymywać się jeszcze do późnej jesieni, co wynika z obecności o tej porze roku niektórych alergenów. Większość roślin przekwita, gdy spadają temperatury, a słońca jest coraz mniej, jednak są rośliny, które dopiero rozpoczynają pylenie i mogą być prawdziwym utrapieniem dla osób uczulonych.
Jednym z nich jest bylica, której najsilniejsze działanie wyczuwalne jest w sierpniu i utrzymuje się aż do początku października. Ten chwast, zaraz po trawach i brzozie, jest najsilniej uczulającą rośliną w Polsce. Roślina wywołuje alergiczny nieżyt nosa z zapaleniem błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Kolejną roślina pylącą pod koniec lata i na początku jesieni są łubin, babka lancetowata i pokrzywa. Pomimo, że ta ostatnia uczula stosunkowo rzadko, to i tak wywołuje silne reakcje u osób na nią uczulonych. Ponadto jest to roślina występująca powszechnie.
Ponadto niższe temperatury oraz większa wilgotność są idealnymi warunkami dla roztoczy i grzybów w naszych domach. Niestety jesienna pogoda sprawia, że coraz częściej zostajemy w domu, gdzie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie tych alergenów. W celu zminimalizowania objawów, w pierwszej kolejności warto obniżyć wilgotność w pomieszczeniach – regularnie wietrzyć oraz nie suszyć prania w pokojach, w których śpimy. Warto też dbać o regularne wycieranie kurzu i odkurzanie tapicerowanych mebli, a ubrania, pościel, koce i inne tekstylia prać w wysokich temperaturach, by pozbyć się zalegających w nich roztoczy.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.