W Polsce urodziło się dziecko dwóch kobiet

Sąd w Krakowie zatwierdził akt urodzenia dziecka dwóch kobiet.

Fot. pixabay.com

Głośno jest o wyrok sądu administracyjnego w Krakowie, dotyczącego aktu urodzenia syna dwóch kobiet.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę prokuratury, która nie chciała zarejestrowania w naszym kraju urodzenia dziecka dwóch Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Obie kobiety mają podwójne obywatelstwo i chciały, by ich syn także miał polskie obywatelstwo. Okazało się jednak, że urząd stanu cywilnego uznał, iż nie możne dokonać transkrypcji tego aktu urodzenia, gdyż polskie prawo nie przewiduje możliwości wpisania rodziców tej samej płci.

Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację urzędnikom. Matki zaskarżyły tę decyzję i sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uznał, że należy przenieść akt urodzenia, przychylając się do opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, iż odmowa transkrypcji aktu urodzenia dziecka z powodu „statusu prawnego jego rodziców” to „przejaw dyskryminacji zakazanej przez Konwencję o Prawach Dziecka”.

Gdy po wyroku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przeprowadził transkrypcję sprawą zajęła się prokuratura, która tę decyzję zaskarżyła. Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak odrzucił skargę prokuratury.

Równocześnie, w podobnej sprawie jakiś czas temu sąd zwrócił się do 7-osobowego składu NSA o przyjęcie uchwały, czy możliwe jest dokonywanie transkrypcji aktów urodzenia, w których jako rodzice są wskazywane osoby tej samej płci. Ta uchwała będzie wiążąca dla innych sądów i byłaby w Polsce prawdziwym przełomem.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE