Pieniężny dodatek za brak przejścia na emeryturę?

Zaproponowano dodatki motywacyjne i antyemerytalne. Resort ma nadzieję, że ich wprowadzenie „ograniczy przejścia na emeryturę”.

fot. Pixabay

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, jednak niektóre grupy zawodowe mogą się udać na „zasłużony odpoczynek” znacznie wcześniej. Funkcjonariusze służb mundurowych mogą udać się na taki już po przepracowaniu 15 lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje jednak zachęcić do dłuższego pełnienia służby i szuka na to sposobów. Jednym z rozwiązań ma być wprowadzenie dodatku antyemerytalnego zwiększającego wynagrodzenie z każdym dodatkowym rokiem pracy.

Zaproponowaliśmy dodatki motywacyjne, antyemerytalne. (…) Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca” – zapowiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych świadczeń motywacyjnych.

„Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca” – dodaje Maciej Wąsik.

Specjalny dodatek po 15 latach służby będzie się rozpoczynał od 5 procent wynagrodzenia i co roku będzie rosło o 1 punkt procentowy do osiągnięcia 15 procent po 25 latach służby.

„Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie” – poinformował wiceminister.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]