Niebezpieczeństwo cyberbullyingu! Popycha nastolatków do samobójstwa

Statystyki dotyczące samobójstw i prób samobójczych w Polsce popełnianych przez dzieci i młodzież są dramatyczne. Z roku na rok ich liczba wzrasta

Fot. Pixabay

Problem prześladowania w polskich szkołach od dawna był i jest tematem niewątpliwie ciężkim. Dodatkowo, w czasach kiedy niemal każdy nastolatek posiada smartfona i konta na różnych portalach społecznościowych, zakres prześladowań zwiększył się drastycznie. Z tego powodu coraz częściej młodzi ludzie, nie widząc innego wyjścia, uciekają się do ostateczności.

„16-letni Filip z Obornik, po dwóch dniach poszukiwań, został znaleziony martwy przy wieży telekomunikacyjnej. Chłopak miał być nękany i prześladowany w szkole. Do wychowawcy już wcześniej trafiła informacja o tym, że chłopiec padł ofiarą swoich kolegów z klasy. Rodzice uczniów zostali poinformowani, że sprawa o nękanie trafi na policję, a dyrekcja zorganizuje specjalne spotkanie w tej sprawie. Nic takiego jednak nigdy się nie wydarzyło, a chłopiec popełnił samobójstwo.” – taką tragiczną historię możemy przeczytać na stronie, jednak nie jest to odosobniony przypadek.

Bullying z języka angielskiego oznacza znęcanie. Według definicji są to długotrwałe działania rówieśników, mające na celu wykluczenie ofiary ze społeczności szkolnej. Może on przybierać formy przemocy fizycznej, słownej, zastraszaniu, rozpowszechnianiu fałszywych informacji lub niszczeniu mienia.

O prześladowaniu w szkole i samobójstwach dzieci i młodzieży wypowiedziała się, dla portalu Interia.pl, dr Aleksandra Piotrowska – ekspertką z zakresu psychologii dziecięcej i przewodniczącą Rady Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

„Dzisiaj coraz częściej dzieci mają poczucie osamotnienia. Żyją w przeświadczeniu, że nikt się z nimi nie liczy. I, o zgrozo, nie tylko dorosłych mają na myśli. Coraz częściej młodzi ludzie są przekonani, że ze strony rówieśników nie mogą liczyć na wsparcie i otrzymanie pomocy.” – mówi dr Piotrowska.

Raport UNICEF podaje, że na całym świecie ponad 1 na 3 uczniów w wieku 13-15 lat doświadczyło nękania w szkole. Dziewczęta narażone są na przemoc psychiczną, chłopcy natomiast częściej padają ofiarami przemocy fizycznej. Ten sam raport ukazuje, że w Polsce 48 proc. uczniów co najmniej raz w ciągu kilku miesięcy doświadczyło pewnego rodzaju przemocy ze strony swoich rówieśników.

Cyberbullying jest o tyle niebezpieczny, ponieważ daje on dużo możliwych form znęcania się m.in. umieszczanie wstydliwych zdjęć lub nagrań (oraz ich przerabianie w sposób prześmiewczy), umieszczanie (często przerobionych cyfrowo) materiałów o treści erotycznej, podawanie prywatnych danych do obiegu publicznego, pogróżki, wyzwiska itp. A to tylko niektóre z form cyber przemocy.

Dr Piotrowska zwraca również uwagę na bardzo istotny fakt poczucia anonimowości sprawców nękania oraz ich odcięcie emocjonalne od ofiary:

„Człowiek krzywdząc drugiego człowieka, wykorzystując do tego sieć, nie doświadcza objawów cierpienia swojej ofiary. To sprawia, że znacznie większa część ludzi jest gotowa do tego, by kliknąć i przekazać dalej kompromitujący materiał czy nawet samemu napisać komentarz, który wydaje się świetnym dowcipem, a który komuś może wyrządzić potężną krzywdę. Bo gdyby te osoby miały bezpośredni kontakt ze swoją ofiarą, większość sprawców powstrzymałaby się od tych działań.”

Prześladowanie niesie za sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nastolatek doświadczający takiej przemocy i dodatkowo nie otrzymując odpowiedniej pomocy, czuje się bezradny i osamotniony. Jak wskazują specjaliści, młodzi ludzie coraz rzadziej mogą liczyć na wsparcie rodziców czy pedagogów. Nawet jeżeli zdecydują się zgłosić swoje problemy to mogą one zostać zbagatelizowane i przypisane do ,,okresu buntu” lub ,,burzy hormonów”. W takiej sytuacji ofiara nie mając odpowiedniej wiedzy gdzie dalej szukać pomocy, decyduje się na rozwiązanie które może być tragiczne w skutkach.

Samobójstwa są drugą, tuż po wypadkach, najczęstszą przyczyną zgonów dzieci i młodzieży w Polsce.

Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym i potrzebujesz fachowej porady, wsparcia lub innej formy pomocy, zacznij od skorzystania z jednej z poniższych infolinii pomocowych.

  • 800 70 22 22 Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu,
  • 800 12 12 12 Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu,
  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu,
  • 116 123 Linia wsparcia dla osób dorosłych (Kryzysowy Telefon Zaufania) Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu,
  • 112 W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]