Nowe urlopy? Oto zmiany jakie będą w Kodeksie pracy

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy. We wtorek Rada Ministrów zajmie się ustawą, przewidującą m.in nowe pięciodniowe urlopy opiekuńcze i płatne nieobecności spowodowane tzw. siłą wyższą

Fot. Pixabay

Jak informuje portal money.pl, we wtorek (10 stycznia) rząd ma rozpocząć rozpatrywanie projektu nowelizacji kodeksu pracy. Został on przygotowany przez resort rodziny i przewiduje między innymi dłuższy urlop rodzicielski, elastyczną organizację pracy dla rodziców posiadających małe dzieci oraz nowy urlop opiekuńczy. Ma on na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz o tzw. dyrektywę rodzicielską. W połowie lutego 2022 r. projekt zmian w Kodeksie pracy trafił do konsultacji społecznych.

Celem dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie rodziców do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi. Projekt przewiduje ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym. Dotyczy to m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy. Jak podało MRiPS, po zmianach prawo do urlopu rodzicielskiego byłoby indywidualnym prawem dla każdego z rodziców i nie byłoby ono uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Dłuższy będzie też urlop rodzicielski. Obecnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku dwojga pociech. Po zmianach będzie to odpowiednio41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Zwiększony zostanie zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego i zostanie ustalony na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Na ten moment wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu.

Nowelizacja Kodeksu obejmuje też urlop opiekuńczy. Jak wyjaśnił resort, będzie to pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny (starszym rodzicom czy małżonkowi) wymagającemu opieki.

Przewiduje się także bardziej elastyczną organizację pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia. W przypadku odmowy dotyczącej np. udzielenia pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca będzie miał obowiązek pisemnie poinformować pracownika. Pracodawcy nie będą mogli również zlecać delegacji, pracy w nocy lub w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8 lat.

Z drugiej jednak strony, jak zauważa money.pl, przywileje te są skonstruowane tak, by jak najmniej pracowników mogło z nich skorzystać. „Prawo do skorzystania z dodatkowego, pięciodniowego urlopu opiekuńczego, najprawdopodobniej nie będzie cieszyło się pierwszorzędnym zainteresowaniem ze względu na to, że urlop jest bezpłatny” – mówił dla portalu Michał Szypniewski, prawnik i ekspert Altkom Akademii.

Uważa on, że podobna sytuacja będzie dotyczyć zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Będą to dodatkowe dwa dni lub 16 godzin roku kalendarzowego z powodu nagłej sprawy rodzinnej spowodowanej chorobą lub wypadkiem i to tylko w sytuacji, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]