Janusz Weiss nie żyje. Miał 74 lata
Janusz Weiss, znany dziennikarz, współtwórca radia ZET, prowadzący audycję „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie” i gospodarz programu „Wszystkie pytania świata” zmarł 10 marca 2023 roku po walce z ciężką chorobą. Smutną informację przekazał syn dziennikarza.
Karierę sceniczną rozpoczął od występowania w kabarecie Abakus, który w 1967 stworzył m.in. z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Kilka miesięcy później razem z Jackiem Kleyffem założył grupę kabaretową Salon Niezależnych, w której występował przez kolejne pięć lat.
W drugiej połowie lat 70. był konferansjerem scenicznym m.in. Ireny Jarockiej i Anny Jantar, a w TVP prowadził program rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych. W styczniu 1976 podpisał list protestacyjny do Komisji Nadzwyczajnej Sejmu PRL przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 80. prowadził kino objazdowe. Zagrał rolę Pawła w filmie Janusza Kijowskiego Kung-fu (1979).
W 1990 razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio Zet, werbując do pracy nowe pokolenie dziennikarzy m.in. Wojciecha Jagielskiego, Marzenę Chełminiak, Szymona Majewskiego oraz wielu innych. W latach 1990–2011 prowadził audycję Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie, ponadto był gospodarzem programu Wszystkie pytania świata.
29 lutego 1992 poprowadził w Sali Kongresowej w Warszawie Galę Piosenki Popularnej i Chodnikowej. W 1993 nawiązał współpracę z Telewizją Polską, dla której prowadził teleturnieje: Miliard w rozumie (1993–2005), Złoty interes (2003–2005) oraz 3 na 6. W 2000 wydał w Londynie książkę Jeden może, drugi nie. W 2008 odgrywał rolę Ojca Fouras w dwóch polskich edycjach programu TVP1 Fort Boyard. Odsunięty został z pracy w TVP po wystąpieniu w reklamie telewizyjnej. W latach 2008–2009 występował w charakterze narratora w programie TV Puls Niesamowite historie.
W 2013 był komentatorem w programie TVN24 – Szkło kontaktowe. 28 czerwca 2013 został zwolniony z pracy w Radiu Zet, a we wrześniu 2013 rozpoczął pracę w Radiowej Jedynce, w której prowadził audycje: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać, Ene due like fake… o książkach naszego dzieciństwa, Rewizja osobista, Weiss na wakacjach i Twarzą w twarz – próba bilansu. W połowie maja 2016 został zwolniony z pracy w Jedynce.
W latach 2017–2019 był współprowadzącym program publicystyczny Bez ograniczeń na antenie Superstacji.
Odznaczenia i nagrody
W 2010 za audycję Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie otrzymał nagrodę w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR, przyznawaną dziennikarzom, którzy zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem.
Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).
W Krakowie w Pigułce właściwie od początku stworzenia redakcji. Michał jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnymi i ciekawostkami, nierzadko zahaczając o Kraków.