Kaucja za butelki. Ile będzie wynosiła?

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Każdemu z nich doliczone ma zostać 50 groszy

Fot. Pixabay

Jak donosi portal rmf24.pl, na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt dotyczący wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań. Jest to projekt jednego z rozporządzeń do projektu noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. System kaucyjny będzie obejmować butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz puszki metalowe o pojemności do 1 l. Do nich zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 groszy.

W ramach projektu, przedsiębiorcy będą musieli na takich opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Natomiast sklepy będą miały obowiązek zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją. Dotyczy to sklepów o powierzchni powyżej 200 m kw. Dla mniejszych punktów ma być to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

„W ocenie skutków regulacji (OSR) podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech – 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań, a w Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania. Dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki” – informuje portal.

Jak informował, na początku marca, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, resort zakończył już prace nad projektem ws. kaucji i został on przekazany do kancelarii premiera. Zwracał również uwagę, że pierwszym projektem, jaki musi zostać przyjęty, aby myśleć o systemie kaucyjnym, są rozwiązania dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku.

W tym tygodniu Sejm ma głosować w sprawie poprawek do tej ustawy, a następnie ma ona trafić do podpisu prezydenta. Zawarte są w niej roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach. Od 2025 r. będzie to 77 proc., a od 2029 r. – 90 proc.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]