Te zapachy i kolory przyciągają kleszcze! Unikaj ich idąc do lasu

Sezon na kleszcze rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a trwa aż do października. Jednak szczyt ich aktywności nadejdzie dopiero w maju i czerwcu. Kleszcze przenoszą często choroby i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia. Warto zatem wiedzieć co je przyciąga, a co odstrasza

Fot. Pixabay

Kleszcze potrafią być niezwykle uciążliwymi stworzeniami. Podczas szczytu ich aktywności, który przypada na maj i czerwiec, potrafią uprzykrzyć spacer lub biwak nie tylko dorosłym, ale również dzieciom i naszym czworonożnym pupilom.  Najchętniej polują w godzinach przedpołudniowych – od godz. 8 do 12, a także po południu – od ok. 16 do 20.

Mitem jest, że kleszcze skaczą z drzew. Uwielbiają zacienione, wilgotne trawniki i zarośla, a stronią od suchych, nasłonecznionych miejsc. Najwięcej z nich gromadzi się na roślinach osiągających wysokość do 1,5 m. Pajęczaki te nie widzą, ani nie słyszą, ale wyczuwają sygnały chemiczne (np. wydychany dwutlenek węgla, amoniak), mechaniczne (np. drżenie spowodowane tupaniem) i termiczne (ciepło ciała). Gdy już znajdą się na swoim żywicielu szukają miejsca, gdzie jest ona najcieńsza, lekko wilgotna i dobrze ukrwiona (dlatego lubią zgryzać się w pachwiny, pachy, okolice pod kolanami, w zgięciu łokciowym, pod biustem i miejscach za uszami).

Kleszcze przyciągają równe rzeczy w ludzkim ciele, jednak najbardziej wabi je pot. Im ciało bardziej spocone i zgrzane, tym mocniej zwraca uwagę kleszcza. Zachęcające dla nich są również słodkie aromaty np. wanilii, kokosa i piżma. Niektóre syntetyczne zapachy wydzielane przez perfumy, perfumowane mydła czy żele, dezodoranty, proszki do prania czy kremy, też mogą je przyciągać. Kleszcze także o wiele częściej atakują osoby z niedoborem witamin z grupy B, jednak poziom tych witamin jest odpowiedni, pot ma dla nich drażniący zapach. Kleszcze preferują grupę krwi A (36 proc.), najmniej lubią grupę B.

Znaczenie ma również kolor ubrań. Odcienie, które przyciągają te pajęczaki to przede wszystkim biele, beże i szarości, a także pastelowe barwy. Telefony komórkowe również mogą je wabić, ponieważ kleszcze wyczulone są na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są stacje telefonii komórkowej, radiowe, telewizyjne oraz urządzenia mobilne. Według badaczy w kierunku promieniowania EMF podążają chętniej kleszcze zainfekowane bakteriami z rodzaju Borrelia, powodujące boreliozę, oraz Rickettsia, które wywołują riketsjozę.

Jak zatem możemy się przed nimi broni? Badania dowodzą, że wysoką skuteczność w odstraszaniu kleszczy mają m.in. olejki – miętowy, oregano, tymiankowy, cytronelowy oraz goździkowy. Zapach naszego potu zmieni się wraz z zawartością witamin z grupy B w organizmie. Warto zatem spożywać takie produkty jak: szpinak, czosnek, kasza, fasola, wątróbka, orzechy, pestki słonecznika, kalafior, rośliny zbożowe, drożdże, a nawet piwo. Ponadto w odstraszaniu kleszczy pomoże nam picie naparu z czystka.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]