Warto się spieszyć. Można otrzymać 58000 rządowego wsparcia. Start programu w sobotę

W tym roku startuje piąta edycja programu Mój prąd . Zacznie się sobotę 22 kwietnia. Data jest nieprzypadkowa. To Światowy Dzień Ziemi. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych (o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych), ale także pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Maksymalnie można zgarnąć aż 58000 zł.

Fot. Pixabay

„Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej” – mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Chcesz otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła czy magazynu energii elektrycznej? Sprawdź, jak to zrobić.

Wnioski mogą składać osoby, które będą rozliczać się w nowym systemie net billing lub osoby, które zmieniły system rozliczania z systemu opustów (net-metering) na system net billing.

Program „Mój Prąd” wspiera rozwój energetyki prosumenckiej, czyli takiej, w której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej.

Chodzi tutaj głównie o:

  • instalacje fotowoltaiczne (PV),
  • magazyny ciepła,
  • magazyny energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh,
  • systemy zarządzania energią domową tzw. HEMS (z ang. Home Energy Management System) lub EMS (z ang. Energy Management System).

Cele programu:

  • zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub magazyny ciepła),
  • wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. Dofinansowanie do dodatkowych komponentów programu nie będzie niższe niż było w czwartej edycji „Mojego prądu” – powiedział PAP Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]