1300 zł dla każdego, bez żadnych warunków, kryterium dochodowego, z dziećmi lub bez. Od kiedy nowe świadczenie?

Nowe świadczenie rozpala wyobraźnię Polaków. Wszyscy szukają informacji o bezwarunkowym dochodzie podstawowym. To świadczenie, które testowo wprowadzono już w kilku krajach. Przysługuje wszystkim dorosłym obywatelom, bez względu na dochód, bez dodatkowych warunków, z dziećmi lub bezdzietnych. W Polsce też ma zostać wprowadzone.

Bezwarunkowy dochód podstawowy – co to takiego?

Bezwarunkowy dochód podstawowy testowany jest w kilku krajach na świecie. Testy w tym zakresie przeprowadzić mają już m.in. Finlandia, Francja i Włochy. Wcześniej badały to m.in. Indie.

Bada się czy gwarantowane świadczenie ma wpływ na podejmowanie pracy, gospodarkę, świadomość społeczną, higienę i zamożność poszczególnych ludzi. Spekuluje się, że przyznanie gwarantowanego dochodu przyzwyczai ludzi do pewnych standardów, które będą chcieli utrzymać i w związku z tym np. poszukają pracy, której do tej pory nie szukali. To jednak tylko teoria, dlatego bada się to na części obywateli np. z danego regionu.

Kiedy zostanie wprowadzony bezwarunkowy dochód podstawowy?

U nas takie rozwiązanie zostanie na początku zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wiele rzeczy zostało już przygotowanych, jest też zgoda Marszałka Województwa. Brakuje najważniejszego, czyli środków na realizowanie badania. Nie wiadomo kiedy zostaną dostarczone, bo przeszkodą może być inflacja. Jeszcze kiedy przygotowywano program, mówiono, że może to być w marcu tego roku, w tej chwili mowa jest o tym roku w ogóle, ale sami autorzy nie chcą wskazywać konkretnych dat.

Eksperyment ma potrwać dwa lata i objąć nawet 31 tys. mieszkańców. To teren, który wypada szczególnie słabo pod względem, dochodów, bezrobocia i ubóstwa. Uczeni będą badali, jak dochód wpłynie na ich wybory, pracę itd. Jeżeli po dwóch latach okaże się, że warto jest kontynuować badanie, wtedy można pomyśleć o szerszej grupie badanych.

Najgłośniejszy program został przeprowadzony w latach 2017-2018 w Finlandii. 2 tys. osób bezrobotnych osób otrzymywało po 560 euro miesięcznie. Kwota znacząco polepszyła życie tych osób, ale nie wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia. W 2011-2012 roku badano także obywateli Indii. Tam z kolei wzrosła konsumpcja warzyw, owoców i mięsa, a spadło spożycie alkoholu. Poprawiła się także higiena i poziom zdrowia badanych osób.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]